Jiří Drahoš podal oznámení na autora řetězových mailů. Pisatelé nejsou nepostižitelní

Senátor Jiří Drahoš (Repro ČT)

Senátor Jiří Drahoš | FOTO: Repro ČT

Senátor Jiří Drahoš, bývalý kandidát na prezidenta, ztratil trpělivost. A to ve chvíli, kdy opět začal masivně kolovat „řetězový“ mail, kterým se ho pisatel pokusil lživě očernit už v prezidentské kampani, kde profesor Drahoš nakonec ve druhém kole stanul proti Miloši Zemanovi. V textu, který hojně obíhá zejména mezi staršími spoluobčany, se s patřičným pohoršením oznamuje, že Drahoš „obral děti“ tím, že od „Nadace pro děti“ přijal milion korun na kampaň. Je to lež. A tak se senátor rozhodl podat na neznámého pachatele trestní oznámení. Je tedy značná šance, že už dlouho neznámým nezůstane.

Své rozhodnutí bránit se touto cestou oznámil Jiří Drahoš na své facebookové stránce. „Když jsem před několika lety vstupoval do politiky, počítal jsem s tím, že se o sobě dozvím celou řadu ,zajímavých‘ věcí,“ napsal. „Nad většinou pomluv a lží jsem jen mávnul rukou a možná si trochu naivně říkal, že takovým nesmyslům přece nemůže nikdo soudný uvěřit. No, divili byste se…“

()

„Zajímavostmi“, které o něm kolovaly (a bohužel kolují stále), zjevně myslí výplody chorých mozků obsahující např. „informace“ o tom, že je homosexuální pedofil a bývalý estébák aktivně připravující islamizaci Česka. Takzvané řetězové maily si mezi sebou přeposílají zejména lidé staršího věku a jedna taková „zpráva“ může zasáhnout až desetitisíce adresátů. Je až ohromující, jak pevně a bez pochyb mnozí lidé takovým, obvykle anonymním sdělením věří a bez sebemenšího ověření pravdivosti se nadšeně vrhají do jejich dalšího šíření. Mezi autory řetězových mailů, kteří anonymní nejsou a ke svému dílu se znají, ovšem iRozhlas před časem dohledal nejen důchodce, ale i advokáta nebo lékaře.

Lež, která teď Jiřího Drahoše nadzdvihla ze židle a přiměla k činu, je pomluvou skutečně závažnou. V řetězovém mailu o jeho osobě se doslova píše: „Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se neštítil vzít na volební kampaň 1 milion Kč od Nadace pro děti… takový člověk obere děti, a chtěl by být prezidentem.“

A Jiří Drahoš na svém facebooku dodává: „Tohle už je opravdu za hranou, a proto jsem podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu. Toto oznámení jsem doplnil řadou podkladů, které mohou pomoci policii identifikovat ty, kteří tuto lež záměrně šíří. Právo přece musí platit ve virtuálním prostředí stejně jako v tom reálném. Šíření nenávisti, poplašných zpráv či prokazatelných lží si nesmíme nechat líbit a musíme se jim důrazně postavit!“

Server Manipulatori.cz tuto škodlivou pomluvu vyvrátil již před několika měsíci. Nadace pro děti, se sídlem v Březové, v seznamu dárců, kteří na Drahošovu kampaň přispěli, vůbec nefiguruje. A nenajdeme v něm ani jejího předsedu pana Vladimíra Číhala, ani nikoho ze správní rady Nadace pro děti.

Jedinou nadací, která skutečně přispěla jedním milionem korun – a je v seznamu řádně uvedená – je nadace Blíž k sobě. Ta o sobě ale na své webové stránce jasně uvádí, že mimo jiné přispívá na projekty, které „zvyšují kvalitu života ve společnosti“ čili i na politické aktivity, k jakým volba prezidenta nepochybně patří. A jak lze lehce dohledat v otevřených zdrojích, jde o nadaci financovanou výhradně ze soukromých prostředků zakladatelů, která nebere ani korunu od státu. Tím, že se rozhodla přispět, tedy rozhodně nikdo žádné děti neobral.

Lžím je jednoznačně nutno se bránit. A třeba i soudní cestou. O tom, že pisatelé nehorázností překračujících hranice zákona, ať už jde o pomluvy, nenávistné či rasistické výroky nebo výhrůžky, nejsou nepolapitelní a nepostižitelní, už se někteří z nich přesvědčili doslova na vlastní kůži. Například paní Romana L. z Tachova. Ta se přede dvěma roky „předvedla“ v asi nejznámější kauze nenávistných projevů, které zaplavily stránku s fotografií třídy teplických prvňáčků, kam chodí romské, vietnamské i arabské děti. K řadě nechutných, nenávistných či rasistických komentářů přispěla slovem „Rovnou“ doplněným obrázkem pistole.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Obviněná byla odsouzena k podmíněnému trestu ve výměře osmi měsíců se zkušební dobou osmnácti měsíců. Dále pak k peněžitému trestu, rovněž blízko dolní hranice sazby, a to konkrétně ve výměře čtyřiceti denních sazeb po pěti stech korunách,“ sdělila předsedkyně Okresního soudu v Tachově Michaela Řezníčková České televizi.

Velmi se podivil i autor příspěvku „Tam by sedl granát“, umístěného rovněž pod fotkou třídy malých dětí, když u něj doma zazvonila redaktorka publicistického pořadu 168 hodin. Úsměv, kterým Petr Valouch u branky vítal návštěvu, mu zmizel z tváře hned poté, co padl dotaz. Internetový vrhač granátů po dětech se otočil na patě a „statečně“ se dal na útěk.

To samozřejmě nejsou jediné případy, kdy byli pisatelé škodlivých lží nebo nenávistných výroků odhaleni, usvědčeni a mnozí i potrestáni. Je proto správné se bránit a neméně správné a nanejvýš žádoucí je takové počínání trestat. Odpovídající „odměny“ se tedy možná dočká i autor pomluv o Jiřím Drahošovi.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]