Jiří Havelka točí další film. V netradiční tragikomedii se objeví tři slavní komici

Oldřich Kaiser a Štěpán Kozub ve filmu Zahradník (DONART FILM / se souhlasem)

Oldřich Kaiser a Štěpán Kozub ve filmu Zahradník | FOTO: DONART FILM / se souhlasem

Po velkém úspěchu filmů Vlastníci a Mimořádná událost se režisér Jiří Havelka pustil do dalšího celovečerního filmu. Představitel hlavní role Oldřich Kaiser se v něm vrací ke svému milovanému koníčku, kterým je zahradničení. Tragikomedie Zahradník představí tuto profesi během všech čtyř ročních období. V roli zahradníkovy ženy se objeví Kaiserova skutečná životní partnerka, písničkářka Dáša Vokatá. V dalších rolích se objeví například Štěpán Kozub, Tomáš Jeřábek, Jiří Vyorálek a Alena Mihulová.

Na úpatí kopce žije již dlouhá léta zahradník se svojí ženou. Jejich životy plynou v drobných denních radostech a povinnostech a vše určuje řád přírody. Ovšem na kopci stojí zámek, kde se hodlá usadit nový majitel a vše přetvořit k obrazu svému, včetně okolní krajiny. Zahradnictví těmto plánům značně překáží, a tak je třeba jej odkoupit. Jenže nabídka není přijata. Když to tedy nejde po dobrém, přikročí se k razantnějšímu „vyjednávání“. Během pár dní se všude kolem objeví plot s žiletkovým drátem a na příjezdové cestě závora. Po rozbité multikáře přijde na řadu záměna postřiku na stromy a zničení celého sadu. Zahradník se ovšem nehodlá vzdát; je tu přece doma.

Kniha Návrat ze SSSR a Popraveni "Návratu ze SSSR" (FORUM 24)

Nad výběrem hlavních herců nemusel režisér Jiří Havelka přemýšlet dlouho. „Chtěl jsem někoho, kdo má se zahradničením zkušenost, aby se to nemusel složitě učit. Olda z toho tak nějak vyplynul a s ním i jeho partnerka Dáša, která mu scénáře čte a filtruje,“ říká. Dáša Vokatá byla scénářem okamžitě nadšena: „Přečetla jsem ho jedním dechem, vůbec jsem nemohla přestat.“

„Býval jsem velký zahradník, takže mě toto natáčení moc baví. Zato Dáša nikdy nestrčila ani prsty do hlíny, a tady musí. Ten pohled na to je velmi zajímavý,“ směje se Oldřich Kaiser. „Já jsem rockerka, neumím s hlínou. Naštěstí školení u opravdového zahradníka mě trochu naučilo se v té hlíně pohybovat,“ dodává Dáša Vokatá. Kromě zahradnické premiéry je to pro Dášu také premiéra herecká.

„Takový příběh a téma jsem v českém filmu ještě nezaznamenal. Zahrát si navíc vedle Oldřicha Kaisera je můj splněný dětský sen,“ dodává herec Štěpán Kozub. „Film točíme po celý rok chronologicky, což je moc fajn. Nemusíte přeskakovat v čase a ve scénách. Točí se tak, jak jde děj po sobě,“ vysvětluje herec Michal Isteník.

Film vzniká v zajímavé lokalitě – na statku Jiřího Havelky staršího, režisérova otce. „Jezdívám sem na víkendy, a když jsem tu jednou byl, tak mě napadlo, že to je to správné místo,“ vypráví Havelka mladší. Na místo filmaři dodali jen zvířata, jinak je statek plně využit tak, jak ho užívá i skutečný majitel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články