Jiří Mádl: Když padnou veřejnoprávní média, bude to prostě konec

Jiří Mádl (Pavel Hofman)

Jiří Mádl | FOTO: Pavel Hofman

Herec a režisér Jiří Mádl natočil nový snímek s názvem Na střeše. Právě filmy jsou pro něho tím, co jej v životě naprosto naplňuje, ale také něčím, co by mohlo změnit atmosféru ve společnosti, protože díky filmům a knihám může každý najít nějaký ten morální vzor, hrdinu, způsob, jak se správně chovat. Před několika lety Mádl natočil klip Přemluv bábu, přemluv dědu. A ani v rozhovoru pro Revue FORUM se politice nevyhýbal.

Než začal rozhovor, bavili jsme se o vlivu sociálních sítí. Zatímco někteří je používají pro osobní účely nebo k marketingu, mnozí získali prostor k veřejné prezentaci různých, například xenofobních vyjádření. Jak to vnímáš ty?

Sociální sítě mají i svoje výhody, ale teď jsme prostě ve fázi před jejich transformací, kdy se musíme z něčeho poučit. Samozřejmě je tam spousta negativních vlivů, ale většina jsou placení trollové nebo reakce na jejich činnost. Moje jediné pravidlo na facebookové stránce je, že tam nikdo nesmí mluvit sprostě nebo šířit nenávist a výhrůžky, ty pak mažu. Ale pokud má někdo jiný názor a napíše ho slušně a třeba i bez chyb, ať si to tam klidně píše. I trollové.

Myslíš si, že je důležité a správné, aby se slavné osobnosti vyjadřovaly ke společenskému dění?

Nerozděloval bych to na veřejné a neveřejné. Myslím si, že by se každý měl vyjadřovat v rámci slušnosti, tak jak to cítí. 

Ty sám ses v roce 2010 objevil v kampani Přemluv bábu, přemluv dědu. Klip nabádal k tomu, aby mladí lidé oslovili své prarodiče a vysvětlili jim, že volit levici není správné. Před čím bys varoval dnes?

Důležitý byl kontext tehdejší doby. Tehdy padal všeobecný konsenzus, že paktovat se s komunisty není možné. A ČSSD prolomila tuhle bariéru. Navíc probíhalo naše předsednictví Evropské unie a oni vyvolali hlasování o nedůvěře vládě. Sami ji tak svrhli, i když neměli žádný jiný plán. Byla to pro nás celosvětová ostuda. Klip byl tedy reakcí na některé konkrétní kroky, nikoli proti levici jako takové.

Dostávám prostoru až až, protože se mě často lidé veřejně i neveřejně na něco ptají, a já mám pravidlo, že se nevyhýbám otázkám, pokud jsou relevantní. Ale že bych měl sám nějakou iniciativu a udělal znovu nějaké video, to asi ne. Nejspíše by se to s tím spojilo a to by bylo spíše ke škodě.

Tak co dnes nejvíce popouzí Jirku Mádla?

Nejvíce určitě snaha Ruska mít nás ve sféře svého vlivu. Je toho hodně, ale nejvíc mě mrzí, co dělá prezident Zeman, i když si zároveň myslím, že mu sami občas dáváme prostoru k vyjádření víc, než je na člověka jeho typu zdrávo. 

A k tomu je premiérem bývalý agent StB s prokazatelným střetem zájmů, jehož vláda je opřena o hlasy komunistů…

To je ještě jiná věc. Zatímco Zeman a Rusové, to je dávno domluvený pakt, o tom vůbec nepochybuji, to je prostě kluk z prognosťáku, který je dávno chycen a vychován. Ale u premiéra vnímám ten problém mnohem silněji, to je totiž model člověka, který vzešel z minulosti, který na poslední chvíli zachytil to už skoro odcházející naivní a špatné v nás Češích, břinknul do toho a ono se to jako domino svezlo na zem. Už nejde o toleranci toho, že je estébák, ale o to, že lidé z něj podle mě podvědomě cítí prospěch. Je to jednoduchý žebřík, který mnoho lidí nestojí více než přivření očí a elastický přístup k hodnotám. To prostě není dobré. 

Vidíš k tomu možnou alternativu?

Já vidím alternativ dlouho několik. Nemyslím si, že by opozice byla neschopná. 

Ty jsi určitě volil. Povíš mi koho?

Netajím se podporou STAN. 

Andrej Babiš je známý tím, že se rád fotí s osobnostmi a láká je do svého tábora. Dostal jsi nabídku na spolupráci? Kdyby ti byl například nabídnut sponzoring ze strany Agrofertu na nový film?

Ne, od Agrofertu mě nikdy nikdo nekontaktoval. On v konečném důsledku není zas takový problém, že peníze podnikatele, který převzal tuto zem, občas zafinancují nějaký kulturní, sportovní nebo charitativní projekt. Problém je v tom, že nejde zjistit, zda tím získavá nějaký politický prospěch. 

Tomáš Klus a několik dalších umělců dokonce odmítlo vystupovat i na akcích sponzorovaných Babišovým holdingem…

Oceňuju Tomášův přístup. Ale uvědomme si, že to není ten hlavní problém. Vystoupení na vánočním večírku Agrofertu je jednoduché odmítnout, ale příliš ochotný ústup do disidentské pozice podle mě není to, co teď zrovna potřebujeme. Tohle je složitější otázka, než se zdá.

Dalším, o kom ses na Facebooku v minulosti zmiňoval, byl Jaromír Soukup. Takže na TV Barrandov zřejmě nic neplánuješ? 

Ano, trochu si vyčítám, že jsem se mu, byť jediným statusem, věnoval. Pojďme přestat dávat prostor lidem, kteří by ho vůbec neměli mít, a nebavme se o nich. Ten pán je přelud a jednou na něj budeme se smíchem vzpomínat jako na fialová saka v devadesátých letech.

Když se podívám na opačnou stranu spektra, v jaké kondici jsou podle tebe veřejnoprávní média? Myslíš, že je třeba je chránit?

Víc než kdy jindy. Jakmile skončí Česká televize a Český rozhlas v podobě, jak je známe, skončí kulturně a duševně tato země. Veřejnoprávní média vznikla na společenské smlouvě, že se budeme navzájem kultivovat, bavit, pravdivě informovat a nikdo nesmí mít na tuhle službu politický vliv. A když padne tohle médium, padne i tato společenská smlouva a smýšlení o naší zemi určitým způsobem. To by byl prostě konec.

Nepřemýšlel Jiří Mádl nad přesunem do zahraničí?

Komu je věnován jeho nový film Na střeše?

Má ještě nějaké profesní sny?

Co jej naplňuje?

Neláká ho divadlo?

Věří Jiří Mádl v morální vzory?

Kde by je lidé měli brát?

Tohle a ještě mnohem víc v rozhovoru pro Revue FORUM. Objednávejte ZDE!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]