Jiří Ovčáček bere 744 000 ročně. Neměl by dostávat nic

Jiří Ovčáček (ČTK)

Jiří Ovčáček | FOTO: ČTK

Hrad oznámil platy svých činovníků. Mluvčí Jiří Ovčáček, který často není ochoten mluvit s novináři, si za svou práci v loňském roce vydělal zhruba 744 tisíc korun. K tomu získal odměny přes 170 tisíc korun. Nejsem nepřející, ale myslím, že vyplácet mu mzdu je mrhání státními penězi. Pan Ovčáček – bez ohledu na svou funkci – si totiž zjevně dělá z veřejnosti srandu. A trollům se platit nemá, ti mají svou práci dělat pro radost.

Určitě bych měl vědět, kterýž svatý na té Ovčáčkem zveřejněné fotce je, ale nevím to. Ovšem vzhledem k textu, který pan Ovčáček k fotce připojil, je to jedno. Napsal: „Já musím chápat každého člověka. I když třeba nejde tím směrem, kterým bych chtěl já. A může jít směrem, který třeba i právem považuji za nesprávný. Ale já ho nemůžu odepsat. Nemohu se od něj distancovat.

Prostě – prezidentův mluvčí se nemůže distancovat od sochy.

Tak pravil Jiří Ovčáček

Procházím twitterový profil exkolegy Jiřího Ovčáčka – a záměrně zdůrazňuji, že je exkolegou, exnovinářem. Takže elementární zásady a pravidla pro užívání psaného slova ze svých dřívějších – novinářských – kapitol svého profesního životopisu prostě zná. Musí je znát – stejně jako soustružník ví, musí vědět z práce, jak vypadá soustruh, a že se točí. Nyní cituji:

  • Jak se ti upocení zbabělci v tesilu, co převlékli po revoluci kabáty za značkové obleky, a jejich pilní žáci argumentačně zase schovávají za Moskvu a Peking! Ne, holenkové, tady jde o Masarykovu a Havlovu tradici skutečného přátelství s Izraelem. A tu bude Hrad bránit.
  • Popřát k Novému roku je slušnost. Skutečný státník mosty mezi národy staví, neboří je. Ctností nejsou zlé výkřiky, ale dobré slovo.
  • Radujte se stále v Pánu, opakuji: Radujte se! Flp 4,4. Požehnanou 3. neděli adventní, Gaudete, radostnou, přeji milí přátelé!
  • Anděl Páně poráží draka (k fotce oblaků)
  • Všem, kdo se cítí opuštěni, bych rád řekl, že nejsou sami. Spasitel, který chudičký leží v kolébce ve chlévě, to přenádherné Dítě, je s nimi i v té nejtemnější noci. Protože miluje každého člověka
  • Drazí přátelé, vyprošuji vám požehnané Vánoce, čas příchodu Spasitele. Přeji vám vše dobré!

Slovník prezidentových vulgarismů

„Sarkasmus (řec. doslova „řezání do masa“) označuje kousavou, zraňující řeč, obvykle vyjadřující i jisté pohrdání. Na rozdíl od ironie, která se dovolává porozumění, chce být pochopena, sarkasmus spíše komunikaci přerušuje a odmítá. K sarkasmu patří kus cynismu zmírněného jen tím, že se k někomu obrací a vyslovuje.“

Jiří Ovčáček to musí vědět, musí znát pojem sarkasmus. A opravdu by se neměl zlobit, když někdo v jeho vyjádřeních sarkasmus vidí. Prezident, jehož je Jiří Ovčáček mluvčím, je mužem vybraného slovníku. Celou dobu v úřadě bojuje proti „ekonomickým zm*dům“ a „blbečkům“. Nehledí na to, co si o tom kdo myslí – „ku*da sem, ku*da tam“. „Teď jsem chtěl říci ku*ev, ale já nejsem Schwarzenberg,“ vysvětlil Miloš Zeman při jiné příležitosti. „Vláda podlehla panu Kalouskovi a zku*vila služební zákon.“ Ale vše uspokojivě vysvětlil: „Vulgarismus je třeba, cituji Jaroslava Haška, použít tak, aby sedl jako p*del na hrnec.“ Prezidentova sprostota je tak monumentální, že deník Blesk dokonce sestavil slovník jeho vulgarismů – najdete jich mnohem více, než cituji zde.

A do toho do nás přes sociální sítě pan Ovčáček pere poselství lásky, Flp 4,4. To nelze brát vážně – to je sarkasmus! Druhého února letošního roku Jiří Ovčáček mé podezření potvrdil.  Na otázky Seznam Zpráv k skartaci zprávy BIS o tom, že za výbuchy ve Vrběticích stojí ruští agenti GRU, odpověděl. „Je poněkud větrno, že?“

Měsíc to budu dělat zadarmo!

Hrad nyní zveřejnil zprávu o platech svých zaměstnanců. Ovčáček loni dostal i s odměnami 914 828 korun. To jest, pan mluvčí si z nás dělá srandu za 2 506 Kč denně. Ano, Charles Chaplin samozřejmě vydělával víc – ale v rámci malých českých poměrů je Jiří Ovčáček asi jedním z nejlépe placených komiků, a především – jeho umělecké výkony platí daňoví poplatníci!

V rámci úspor, které postepidemická doba vyžaduje, proto navrhuji, aby funkce tiskového mluvčího prezidenta Miloše Zemana byla neplacená, čestná a putovní. Po měsíci by ji aktuálně sloužící mluvčí předal někomu dalšímu, a tak dále celé volební období prezidenta. Já – protože jsem to vymyslel – bych si vzal první měsíc, a první zprávou, kterou bych jako mluvčí Miloše Zemana napsal, by bylo, že pan prezident zvažuje udělení Řádu bílého lva členkám skupiny Pussy Riot. Pak bych se den co den snažil, abych jménem prezidenta pobavil lépe a lépe, a za měsíc, až by mi skončila služba, bych funkci předal panu Lukáši Pavláskovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články