Jiří Ovčáček šíří poplašnou zprávu a vyhrožuje občanům. Tím, že bude kandidovat

Eric Drooker

V chování Jiřího Ovčáčka toho najdeme mnoho, nově spáchal dva trestné činy. A to veřejně. Přitížit mu též může, že je několikrát zopakoval. Lze předpokládat, že pokud dojde k trestnímu stíhání, obvinění a posléze projednání před trestním senátem soudu, dostane vzhledem k okolnostem trest v horní hranici sazby. Možná i nejvyšší možný, tedy pět let nepodmíněného odnětí svobody a samozřejmě zákazem činnosti.

Tiskový mluvčí prezident totiž veřejně vyhrožoval občanům republiky, že pokud padne současná vláda Andreje Babiše, vstoupí do politiky. Ohledně toho poskytl Ovčáček v pořadu Rozstřel na iDnes.cz rozsáhlou výpověď, která dokládá podezření z trestných činů nebezpečné vyhrožování (par. 353 Trestního zákoníku) a šíření poplašné zprávy (par. 357 Tr. z.). 

Eventuální vyšetřování pravděpodobně přinese i obvinění dalších osob, podezřelých ze spolupachatelství, podněcování k těmto trestným činům a jejich organizování. Všechny jsou, stejně jako Ovčáček, veřejně známé a činné. Jde o Jaromíra Soukupa, takto multimoderátora a exboxera, dále o Vratislava Mynáře, úředníka Kanceláře prezidenta ČR bez bezpečností prověrky a podnikatele a dále Martina Nejedlého, poradce prezidenta republiky a též podnikatele.

Podezřelý je i Ing. Miloš Zeman, toho času prezident České republiky. Ten je ale z titulu své funkce nepostižitelný, proto by v případném procesu s touto skupinou v kauze figuroval zřejmě pouze jako svědek.

Doufejme, že orgány činné v trestním řízení budou bez okolků konat. Důkazů o Ovčáčkově jednání jsou veřejné a je jich dostatek. 

Je ovšem možné, že k soudnímu projednání těchto činů nedojde. Vzhledem k tomu, jak se Jiří O. chová na veřejnosti, lze očekávat, že on či jeho obhájce navrhnou znalecký posudek z oboru psychiatrie. Nemůžeme a nechceme takový posudek předjímat, takže jen poznamenáme, že v případě, že bude nález znalce pozitivní, pachatel se trestu vyhne a podstoupí léčbu na některém z uzavřených psychiatrických oddělení.

K projednání též nemusí dojít, pokud eventuální svědek Zeman využije svých práv prezidenta a všem v kauze zúčastněným udělí milost ještě před vynesením rozsudku. To může a lze s přihlédnutím ke svědkovu dosavadnímu jednání předpokládat, že tak i učiní.

V každém případě budeme kauzu dál sledovat a přineseme podrobnosti o vyšetřování a dalších krocích justice. Vyhrožování i poplašnou zprávu považujeme za velmi závažné porušení zákona. V tomto případě pak především proto, že podezřelý vyhrožoval všem více než deseti milionům našich občanů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]