Jiří Padevět: Osm miliard se culilo ve světle zářivek jak ministryně financí

FB Andreje Babiše

Bylo to asi takhle: V příšeří úřadu se málem přerazil o kbelík, který tady asi nechala uklízečka. Chvíli to vypadalo, že pád je nezadržitelný, ale na poslední chvíli se rozpomněl na taneční kursy a dětský folklorní soubor a pád vybral kombinací několika kroků a záklonu z tanga a práce rukou, která téměř kopírovala činnost těchto končetin, předepsanou při provozování odzemku.

Opřel se o stěnu, přikrášlenou světle béžovým latexem a otřel si kapesníkem orosené čelo. Do suterénních prostor úřadu se vydával nerad, ale teď se vyloženě vyděsil. Z převrženého kbelíku něco lezlo. Po erárním linoleu, které nazelenale signalizovalo, že se po něm chodit vlastně nemá, se začalo plazit něco, co v šeru nejvíce připomínalo králíka, směřujícího na maškarní ples v převleku za slimáka.

Sebral zbytky odvahy a sehnul se k tomu. Nebyl to králík, ani věc z hlubin, byl to jen mokrý hadr. Narovnal se a pokračoval chodbou směrem, kde tušil skladiště plynových masek. Když došel ke dveřím a vzal za bakelitovou kliku, zůstala mu v ruce. Vztekle s ní mrštil zpátky do chodby a trefil kbelík.

Vyndal ze saka hliníkovou lžíci, kterou si nějak omylem dal při snídani v jídelně úřadu do náprsní kapsy a jejím držadlem zkusil otevřít dveře. Kupodivu se to podařilo na první pokus. Pohybem, který už měl nacvičený skoro tak dobře, jako chování při požárním poplachu, rozsvítil světlo a tři zářivky, v jejichž krytech byly kromě kýžených trubic i hřbitovy hmyzu, neochotně počaly krájet tmu.

Několik plynových masek se na něj ve hře světla a stínu nehezky zašklebilo, ale vytrval. Ulička mezi bednami s jodovými tabletami, obvazovým materiálem a tajnými spisy byla tak úzká, že musel jít bokem. Na konci se rozšiřovala a poslední bedna se na něj vyloženě smála. Otevřel ji a začal se smát taky.

Osm miliard a 600 milionů se culilo ve světle zářivek jak ministryně financí. Pan premiér měl zase šťastný den.

Jiří Padevět (* 20. července 1966 Praha) je český spisovatel, knihkupec a nakladatel. V roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou. Tento příspěvek původně zveřejnil jako reakci na status Andreje Babiše na Babišově Facebooku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme