Jiří Pehe: Tvrdím, že Babiš nemá ve druhém kole šanci

(Pavel Šafr)

FOTO: Pavel Šafr

Politolog Jiří Pehe v rozhovoru pro Týdeník FORUM jasně pojmenovává důvody, proč podle něj nemá předseda hnutí ANO šanci vyhrát ve druhém kole prezidentské volby. Odhaduje také, co by to znamenalo. Podle něj nebude velký problém minulost generála Petra Pavla, a překvapivě má za to, že kdyby se pro kandidaturu rozhodl premiér Petr Fiala, byl by zvolen prezidentem.

Ačkoli je půl roku do voleb ještě poměrně dlouhá doba, některé kandidáty už známe. Jak vidíte jejich šance?
V tomto okamžiku to vidím tak, jak situaci ukazují průzkumy veřejného mínění, které se mi zdají možná trochu spolehlivější a kopírují dlouhodobější trendy, než tomu bylo v letech 2018 nebo 2013, kdy se to na poslední chvíli měnilo. Myslím si, že hlavními favority budou generál Petr Pavel, protože jeho podpora je setrvalá, a Andrej Babiš, pokud do té volby půjde. V prvním kole by získal podporu svého tvrdého jádra.

Očekáváte, že by na podzim mohl přijít někdo, o kom se vůbec neví, a kdo by překvapil?
Taková možnost je sice malá, ale samozřejmě pořád existuje. Je několik osobností, které by mohly zamíchat kartami. Například pokud by se do prezidentské volby pustil bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který by měl šanci oslovit „zemanovskou“ část voličstva, ale nemusel by být proti srsti umírněnému politickému středu. Takový kandidát se nedá vyloučit. Pokud se to ale nestane, myslím si, že průzkumy dost spolehlivě ukazují, co nás čeká ke konci roku.

A co případný vládní kandidát?
Problém je, že vláda prezidentskou volbu v podstatě prokaučovala, což se u nás stalo tradicí. Práce na přípravě prezidentského kandidáta, takový člověk na tuto funkci musí být připravován přinejmenším tím, že jsou na veřejnost vypouštěny správné signály. To, že vládní koalice přijde v září s tím, že se dohodne například na předsedovi Senátu Vystrčilovi, nebo by se spíše nějakým zázrakem seřadila za Pavlem Fischerem, nebude podle mého názoru stačit. Myslím si, že v této věci neodvedli dostatečnou práci, ačkoli vědí, jak je v naší společnosti osoba prezidenta důležitá.

Mohla by Danuše Nerudová zopakovat fenomén Zuzany Čaputové?
Problém…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články