Jiří Pospíšil: Čeští úředníci se chovají jako advokáti Agrofertu. Výsledek auditu bude na podzim

Jiří Pospíšil (FB JP)

Jiří Pospíšil | FOTO: FB JP

Europoslanec Jiří Pospíšil označil v rozhovoru pro deník FORUM 24 rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o tom, že by se střet zájmů Andreje Babiše neměl řešit u soudu, za alibistické. Jako šéf zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu zhodnotil i fungování vedení hlavního města a zmínil také zničení výstavy o Miladě Horákové na Kampě, kterou se již podařilo obnovit.

Jak hodnotíte rozhodnutí Pavla Zemana ohledně střetu zájmů Andreje Babiše a hlavně to, že podle něj není řešení jeho vlivu na média ve veřejném zájmu?

S daným rozhodnutím nesouhlasím. Nerozumím ani odůvodnění Pavla Zemana, který na jedné straně konstatuje, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů, ale na druhé straně říká, že není ve veřejném zájmu podat v té věci žalobu a obrátit se tak na nezávislý soud, který by danou věc přezkoumal. 

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Sám se ptám, co je víc ve veřejném zájmu, než aby občané věděli, jestli premiér jejich země porušuje právní předpisy a je ve střetu zájmů. Myslím si, že si každý dokáže odpovědět sám, zda je, či není v kauze Andreje Babiše veřejný zájem na tom, aby o dané věci rozhodl nezávislý soud, nikoliv krajský úřad ve středních Čechách, který řídí politici hnutí ANO a je otázkou, nakolik bylo jejich rozhodnutí objektivní. 

Pavla Zemana si vážím za mnohé jeho činy, které učinil ve prospěch českého státního zastupitelství, ale toto jeho rozhodnutí bohužel musím označit za alibistické. 

Očekáváte, že se na podzim dozvíme výsledky druhého auditu o střetu zájmů?

Ano, pokud vše půjde podle platných procesních předpisů, tak bychom na podzim, během září až listopadu měli znát závěry druhého auditu. Obávám se však, že mohou nastat průtahy. Čeští úředníci, kteří zastupují v daném řízení Českou republiku, totiž nevystupují často v zájmu naší země, ale chovají se spíše jako advokáti Agrofertu. 

Je tedy otázkou, zda ještě nenastanou i ze strany ČR další procesní obstrukce, které mohou vést k tomu, že se rozhodnutí dozvíme až po krajských a senátních volbách. Není totiž v zájmu Andreje Babiše a hnutí ANO, aby se auditní komise rozhodla před volbami. 

Měl by se podle vás europarlament zabývat svobodou médií v ČR?

Téma nezávislých médií se na půdě europarlamentu často skloňuje. Myslím si, že je to důležité, protože téma svobodných médií patří mezi základní evropské hodnoty, které má EP hájit a má být jejich strážcem. 

JUDr. Milada Horáková – zavražděna komunisty, vlastizrádci a kolaboranty se sovětsko-ruským impériem (Dekomunizace.cz)

Výbor pro občanské svobody a spravedlnost se českými médii už zabýval. Nelze se tomu divit, protože opravdu není normální, aby šéf jedné z politických stran vlastnil významnou část mediálního trhu a tím narušoval férovost soutěže politických stran. 

Bohužel po debatě na tomto výboru v roce 2017 nedošlo k žádné sebereflexi Andreje Babiše. Další debatě bych se nebránil, ale musíme si přiznat, že by měla pouze akademický charakter. 

Jaké jsou vztahy v koalici v Praze?

Koalice v Praze funguje, byť v mediích jsou některé naše rozdílné názory na řešení určitých problémů prezentovány jako spory. Základním problémem této koalice je, že vedle TOP 09, která je středopravicovou proevropskou stranou, tak naši dva koaliční partneři, ač nám mohou být lidsky sympatičtí, jsou zkrátka středolevicoví a aktivističtí. 

Rozdílnost názorů se ukazuje na konkrétních kauzách. My chceme např. podporovat družstevní bydlení, ale naši koaliční partneři tento projekt radní Hany Marvanové odmítají a chtějí více podporovat občany bez domova.

Dalším příkladem je, že TOP 09 prosadila na Radě hl. města usnesení, aby Pražané, kteří platí za své místo v modré zóně, měli právo na zvýhodněné parkování i v jiných částech Prahy. Naši koaliční partneři chtějí automobilovou dopravu výrazně omezovat. 

TOP 09 by měla logicky programově blíže k ODS, ale takováto alternativa dnes na stole není, protože pan Čižinský ani Piráti nejsou o takovéto koalici ochotni uvažovat. Jak všichni víme, jinou koalici bez hnutí ANO nebylo možno postavit. 

Pavel Bém (ČTK)

Velkým tématem je cena MHD v Praze. Co je podle vás nejlepší řešení?

Krajský výbor TOP 09 o tomto vedl velkou debatu. Nechceme zdražování jízdného, ale chceme, aby dopravní podnik více šetřil na nákladech. Za zbytečný pak v tuto chvíli považujeme nový design vozů MHD. 

Myslíme si, že ve chvíli, kdy nás na podzim kvůli covidové krizi může čekat růst nezaměstnanosti a období ekonomické nejistoty, není vhodnou reakcí města zdražovat život Pražanů. 

Stále trvají problémy s dopravou. Kdy začne dostavba Pražského okruhu?

Nemá smysl opakovat, že se jedná především o projekty státu, ale i za této koalice došlo k posunu. Praha vydala územní rozhodnutí pro výstavbu naprosto stěžejního úseku Pražského okruhu. Já doufám, že výstavba úseku 511 mezi Říčany a Černým mostem začne co nejdříve. Co mne však velmi těší, je, že náměstek za TOP 09 Petr Hlaváček má skutečně velký podíl na tomto klíčovém rozhodnutí. 

Museum Kampa čelilo kromě koronaviru i následkům požáru. Jak je na tom teď? 

Už se nám podařilo polovinu muzea otevřít. Byl bych rád, kdybychom byli schopni do konce roku zrestaurovat poškozená umělecká díla a otevřít zbytek muzea. 

Všechny srdečně zvu na skvělou výstavu Alfonse Muchy a Pasty Onera a jsem rád, že má tato výstava velký úspěch. Její návštěvou nás samozřejmě podpoříte. 

Navíc někdo zničil venkovní výstavu o Miladě Horákové…

Byl jsem tím šokován, protože tady nejde o běžný vandalský čin, kdy někdo prokopne informační tabuli nebo poškodí dopravní značku. Zde někdo zneuctil památku doktorky Milady Horákové a ostatních obětí komunistických justičních procesů. Pokud pachatel věděl, co dělá, a nebyl to podnapilý cizinec, pak jde podle mého názoru o závažnou trestnou činnost.

Doufám, že se policii podaří pachatele brzy vyhledat. Výstavu jsme ve středu obnovili do původní podoby. Udělal jsem maximum pro to, aby výstava byla co nejdříve uvedena do původního stavu. Vnímám v tom silné morální poselství. Nechtěl jsem, aby ti, co chtěli tuto výstavu zničit a přinutit nás tím k dřívějšímu ukončení, vyhráli. 

Proto s radostí konstatuji, že výstava je opět ve své původní podobě a tito vandalové nevyhráli. 

Do kdy bude výstava probíhat? A jsou s ní spojeny ještě nějaké doprovodné akce? 

Celá výstava má skončit již 24. 8. 2020, ale uvažujeme o tom, že bychom některé informační tabule na podzim vystavili na zahradě Werichovy vily. 

S výstavou je spojena celá řada doprovodných akcí. Rád bych všechny pozval na Večer věnovaný Miladě Horákové, který proběhne příští úterý 18. 8. 2020 od 18:30. Na Kampě se bude konat komentovaná prohlídka výstavy s autorem, historikem Petrem Blažkem, a následně bude ve Werichově vile probíhat debata o komunismu a historické roli žen v české politice. Hosty debaty budou historik Petr Blažek, režisér Procesu H Martin Vadas a politička Miroslava Němcová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]