Jiří Pospíšil: O koalici s hnutím ANO nikdo z nás neuvažuje

Jiří Pospíšil (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Jiří Pospíšil | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Je to tématem každých voleb, stalo se to i tentokrát. Půjde v Praze ODS, tentokrát tedy uskupení SPOLU, do koalice s hnutím ANO? Jiří Pospíšil, dvojka kandidátky SPOLU, to v rozhovoru pro deník FORUM 24 vylučuje. A popsal, jaké jsou největší priority pro příští zastupitelstvo.

Hlavním tématem voleb je logicky doprava. Je tomu tak ale vždycky a zdá se, že se mění jen málo. Co by se mělo v příštích čtyřech letech udělat, aby se situace zlepšila?

Musí se přestat řešit věci na efekt, jak to bohužel často bylo v posledních čtyřech letech, a musíme se naopak zaměřit na klíčové otázky, jako je reálný posun stavby pražského okruhu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Začne se, pokud bude mít koalice SPOLU primátora a většinu v radě města, stavět okruh?

Ano. Je to náš hlavní programový cíl právě v oblasti dopravy. Rádi bychom zklidnili provoz v centru, ale tomu musí předcházet dokončení stavby pražského okruhu. Není možné řešit problémy od konce. Jednoznačná odpověď proto zní: okruh se stavět začne! Už nyní spolupracujeme s ministrem dopravy Martinem Kupkou a řešíme, jak urychlit stavbu a tím dostat projíždějící auta z našeho města.

Začne se stavět nová budova filharmonie?

Výstavba nové budovy filharmonie závisí na stavu pražského a celostátního rozpočtu. Získá-li Praha pro tento projekt, který bude sloužit nejenom Pražanům, ale i lidem z celé republiky, dostatečný příspěvek ze státní kasy, můžeme novou budovu filharmonie začít budovat.

Jak by měla Praha pomáhat v současné situaci lidem se zdražováním a v čem by město mělo naopak vzhledem k cenám energií šetřit?

Podstatná opatření teď provedla vláda, která správně zastropovala ceny elektřiny a plynu. Město by ale nemělo občanům ve složitých časech přidělávat další ekonomické starosti, a proto si já osobně myslím, že teď nebude čas na žádné zdražování městských služeb, jako je MHD a podobně, i když by pro to kvůli inflaci mohly být důvody. Šetřit musí město s energiemi všude, kde to jde. Nemělo by se jednat o nějaké zhasínání veřejného osvětlení a podobně, ale spíše o hledání úspor a instalaci zařízení, která mají menší spotřebu.   

Obáváte se toho, že váš přirozený koaliční partner STAN nebude dostatečně silný pro to, abyste společně měli v radě většinu?

Já věřím, že naše koalice SPOLU bude dostatečně silná nejenom tak, aby pražské volby vyhrála, ale i tak, aby se nemusela strachovat, jak dopadnou její případní partneři. Silné SPOLU v Praze bude i důležitým signálem před blížícími se prezidentskými volbami. Signálem, že Andrej Babiš má na politické scéně silného protihráče, který ho dovede porazit.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Bohuslav Svoboda v rozhovoru pro Deník N odmítl koalici s Piráty, naopak ale pochválil Patrika Nachera. Můžete vyloučit, že by se koalice SPOLU mohla po volbách spojit s hnutím ANO?

To, že hrozí koalice SPOLU a ANO, dlouhodobě účelově „hrají“ Piráti, kteří sami jsou v koalici s ANO v Plzeňském a Zlínském kraji. A stejně tak do nedávna byli v místě bydliště pana primátora na Praze 11. A říká to pan Čižinský, jenž čtyři roky zase seděl v koalici – a určitou dobu byl dokonce klíčovým hlasem koalice – paní Krnáčové, bývalé primátorky Prahy za ANO. Ale, abych jasně odpověděl na vaši otázku. V tuhle chvíli o koalici s hnutím ANO nikdo z nás ani neuvažuje, a osobně věřím, že SPOLU bude mít dostatek hlasů, aby vytvořilo po volbách většinu s rozumnými nebabišovskými subjekty.

Jak koalici a vás osobně poškodila kauza Dozimetr?

Kauza Dozimetr ukázala, že představa současného vedení města o jakési protikorupční koalici, jak sebe Piráti a Praha Sobě rádi označovali v médiích, se zcela rozplynula. My oproti nim nechceme o boji s korupcí jen mluvit, a tak zdvojnásobíme kontrolu v oblasti zakázek a smluv. Navíc, v osobě Hany Marvanové Pražanům nabízíme někoho, kdo dokázal na problémy v DPP poukazovat a proti rozhodnutím dozorčí rady aktivně vystupoval. Pevně věřím tomu, že tohle všechno voliči vnímají a že to za pár dní zohlední.

Co vás přesvědčilo, že jste se kandidatury nevzdal?

V prvé řadě vlastní přesvědčení, že s trestní kauzou Dozimetr nemám nic společného. Nejsem podezřelý, natožpak obviněný. A zadruhé, a to s tím úzce souvisí, mě velmi podržela podpora koaličních partnerů a krajské organizace. V konečném důsledku bude za pár dní volič ten, kdo rozhodne o mém působení v politice. Nebudou to ani média, ani politická konkurence, ale volič. To je dle mého nejsprávnější.

Kromě kultury jste v Praze také aktivní v oblasti práv zvířat. Budete chtít tuhle aktivitu nějak vztáhnout i k působení na magistrátu?

Dlouhodobě se věnuji ochraně práv zvířat. Nyní jsme s Evou Holubovou a dalšími založili spolek Zvířecí ombudsman, který by měl pomáhat s případy, kdy dochází například k týrání zvířat a státní či místní orgány to neřeší nebo nemohou řešit důkladně, protože třeba chybí patřičná legislativa. Co se týče magistrátu a „zvířecí“ tematiky, tak tam jsem se v poslední době třeba angažoval v tom, aby v centru města už nejezdily koňské fiakry, protože tam koně trpěli nevhodnými podmínkami pro jejich přítomnost. Osobně si navíc myslím, že by Praze jako moderní evropské metropoli slušelo, aby jeden z členů městské rady měl výslovně přidělenou oblast ochrany práv zvířat.  

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články