Jiří Pospíšil: Pravice různých proudů se nesmí štípat, musíme spolupracovat

ČTK

Jiří Pospíšil | FOTO: ČTK

Možný budoucí předseda TOP 09, tak se dnes nejčastěji skloňuje jméno Jiřího Pospíšila. Bývalý ministr spravedlnosti a děkan právnické fakulty ale v rozhovoru pro deník FORUM 24 takové diskuse krotí: straně chce pomoci, ale o podobě téhle pomoci se teprve debatuje. Proč po letech spolupráce vstoupil do TOP 09 právě teď a jak podle něj bude vypadat vládnutí Andreje Babiše?

Máte v plánu kandidovat na předsedu nebo do vedení strany TOP 09?

Vaše otázka je velmi, velmi předčasná. Před několika dny jsem teprve vstoupil do TOP 09 a ten vstup jsem vnímal především jako symbolické gesto. Ve chvíli, kdy topka byla na hraně vstupu do českého parlamentu, jsem považoval za nutné se ke straně ještě více přihlásit než pouze jako její evropský poslanec. Tím jasně říkám, že TOP 09 má svou budoucnost. Česká republika potřebuje proevropskou pravicovou stranu a já pro ni chci pracovat nejen jako její europoslanec, ale také jako její člen.

Nevstoupil jsem do strany ve chvíli, kdy měla dvouciferné výsledky, v době, kdy jsme dostali 15 % v evropských volbách. V té době to nebylo třeba, topka byla při síle. Vstupuji do ní v době, kdy je každá podpora dobrá, a budu rád, když mě budou následovat sympatizanti topky. České politické demokratické strany jsou teď velmi oslabeny, jsou v defenzivě, a všichni občané, kteří chtějí demokracii, by měli udělat něco pro to, aby zde oligarchové trvale a výrazně nevítězili.

Co říkáte volebnímu propadu TOP 09? V předchozím volebním období byla v opozici, přitom se očekává, že v opozici je naopak prostor pro růst strany.

Nyní je třeba to důkladně zanalyzovat. Nerad dělám úsudky jen na základě pocitů, politika se má dělat profesionálně. Je třeba si říci, proč byli třeba v Praze Piráti pro určitou část našich voličů atraktivní, proč šli volit je a nevolili právě nás. Je třeba si říct, jestli jsme naši politiku dobře vysvětlili. Ale chci zdůraznit, že výsledkem analýz nemůže být to, že bychom se odklonili nebo uhnuli od našich ideálů a zásad. I když to třeba dnes není superpopulární, tak je třeba obhajovat demokracii, svobodu, bojovat proti oligarchům. Je třeba tyhle věci pořád říkat, ale možná lépe vysvětlovat.

TOP 09 vznikala na principech konzervatismu, v té době existovala tvrzení, že je napravo od ODS. Je tomu tak i dnes? Jak se dnes tato strana profiluje?

TOP 09 je konzervativně-liberální strana, která se od ODS nejvíce liší tím, že je proevropská. Vidíme zcela zjevný rozpor například s názory Václava Klause v ODS. A pak se liší v některých dílčích věcech: TOP 09 má velmi pozitivní vztah k ochraně zvířat, hlasovala například pro zákaz liščích farem, ODS hlasovala proti tomuto zákazu. To jsou dílčí témata, kde najdeme rozdíl mezi námi a ODS.

Myslím si, že v Čechách může klasicky zůstat pravicová konzervativně-liberální strana, kdy na určitý okruh témat může mít každý člen svůj individuální názor. Asi není třeba mít jako dogma, jestli jsme nebo nejsme pro adopce dětí homosexuály, každý člen na to může mít trošku odlišný názor, ale taková témata by neměla štípat stranu. Zvláště v dnešní době, kdy jsou demokratické síly v opozici, by se pravice a středopravice různých proudů neměla štípat, ale měla by se sjednocovat, měla by spolu spolupracovat.

Co říkáte na současnou situaci vyjednávání o vládě? Andrej Babiš bude zřejmě jmenovaný premiérem, dokonce víme, že pan prezident ho bude jmenovat i v případném druhém pokusu a nedá prostor někomu jinému.

Bohužel jsem očekával, že pan prezident bude výrazně stranit Andreji Babišovi. Rozumím, že ho bude jmenovat v prvním pokusu, tam by měl být takový úzus, že se jmenuje předseda vítězné strany. Ale v druhém pokusu už to tak není, tam by měl jmenovat někoho, kdo bude mít šanci sestavit stabilní vládu. Jestli to bude Andrej Babiš si nejsem jistý, ale uvidíme, jak budou ta jednání pokračovat.

Jsem přesvědčen, že nejpravděpodobnější cestou do budoucna bude spolupráce hnutí ANO s hnutím Tomia Okamury a s komunisty. Nemyslím si, že to bude koaliční kabinet, spíš to bude vláda ANO podporovaná těmito stranami. Pro mě osobně je to noční můra, že poté, co jsme v roce 1989 odstranili komunisty od moci, přichází doba, kdy možná mohou být aktivně účastni na vládě. Ale obávám se, že nám vlastně nic jiného nezbude, než toto období absolvovat a poukazovat na chyby Andreje Babiše a dělat vše pro to, aby voliči příště rozdali karty jinak.

Vstoupil jste do TOP 09 v Praze. Co říkáte na současné vedení Magistrátu hlavního města Prahy v čele s primátorkou Krnáčovou?

Připadá mi velmi slabé, myslím si že by Praze slušela nějaká změna.

Příští rok nás čekají komunální volby, které se Prahy týkají. Někteří členové TOP 09 by vás rádi v těchto volbách využili.

Já jsem připraven topce pomoci, a debata, jak to bude z hlediska představ členů topky nejefektivnější, právě začíná. Může to být klidně jen jako řadový člen a nemusí také nastat nic, když nebude ta nabídka využita, naprosto v pořádku. Ale já si nechci jednou vyčítat, že v době, kdy se tady bojovalo o podstatu demokracie a o to, jestli tady zůstanou demokratické politické strany, tak jedné z nich, která byla na hranici volitelnosti, jsem nepomohl. Tak to je postaveno. Beru to jako pomoc, nikoli jako snahu se někam drát. Věřte, že mi tady v Muzeu Kampa, o které se starám, je dobře. Kdyby měla topka solidnější výsledek, tak bych se nikam nedral a dál bych s topkou spolupracoval jako řadový europoslanec.

Všechno to jsou scénáře, o kterých se budeme bavit, a až padne nějaké rozhodnutí, tak vám ho rádi řekneme. Ale asi chápete, že šest dní po volbách tady žádný scénář není. Topka je demokratická strana a teď má nejméně čtyři týdny, aby debatovala, a ty debaty se vedou. Jsem rád že to v topce rezonuje, že se vede demokratická debata, která je dnes vzácná. V hnutí ANO by se taková debata asi nevedla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner