Jiří Pospíšil: Prezident Zeman šíří zbytečný strach

()

Europoslanec Jiří Pospíšil je v současné době jedním z nejskloňovanějších jmen v souvislosti s příští přímou volbou prezidenta republiky. On sám však považuje za nejdůležitější, aby nastala situace, kdy bude možné porazit Miloše Zemana, kterého kritizuje za populismus a šíření protimigrační hysterie. V rozhovoru pro Svobodné fórum se také podivil nad tím, že lidé uvěřili tomu, že miliardář Andrej Babiš bude bojovníkem proti korupci.

Jak hodnotíte výsledek summitu Evropské unie?

Dohodu s Velkou Británií vidím jako dobrý kompromis. Premiér Sobotka sice nedokázal naplnit na 100 % svůj slib, že Češi, kteří již na Ostrovech pracují, nebudou krácení na dávkách, ale musíme si na druhou stranu uvědomit, že kdyby Británie z EU vystoupila, tito lidé by pak přišli o úplně všechny unijní výhody. Realisticky vzato je proto pro mne výsledek summitu ve věci vztahu s Brity pozitivní.

Uprchlíci v Calais. (repro: youtube)

Pokud by Velká Británie vystoupila z EU, jaké by to mělo následky?

Byl by to problém ekonomický. Byl by to problém pro Čechy, kteří tam pracují. Byl to problém pro některé české firmy. Samozřejmě by obchod s Británií neskončil, ale některé překážky by bez pochyby vznikly. Ale mohlo by to také spustit vlnu dalších referend a pokusů o opouštění Unie. Z oslabení Unie v tomto směru by se určitě radovali v Rusku. Pro mne platí: čím méně Západu (včetně EU či NATO), tím více Moskvy. Unie zdaleka není bez chyb, ale pro Čechy je pořád výhodnější být členem a ovlivňovat Unie směrem k rozumnému vývoji. I v tom by nám ale Británie chyběla, protože často zastává podobně realistické postoje jako země V4. Teď je to ale hodně na premiéru Cameronovi, kterého čeká nelehký úkol, přesvědčit Brity, aby v Unii chtěli zůstat.

Jako europoslanec denně sledujete boj EU s migrační krizí. Jak se podle vás daří a co byste udělal jinak?

Vedení Unie mělo od počátku více naslouchat realistickým hlasům ze střední Evropy. Když krize začínala, byl jsem třeba v Evropském parlamentu se svým odmítavým postojem k názoru, že povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků vyřeší celou krizi, hodně osamocen. Podobně západoevropská levice kárala Maďary, když chtěli důsledně bránit svou schengenskou hranici. Dnes je vše jinak, názory visegradských států převzalo i třeba Rakousko. Klíč je stále v ochraně vnější hranice a důsledném vracení těch, kteří neutíkají před válkou a ohrožením života. Aktuálně je důležité, aby Řecko místo pokusů vydírat zbytek EU, plnilo své závazky. Pokud nechce, bude muset ze Schengenu odejít.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (ČTK)

Jak se díváte na situaci v České republice a český přístup k migrantům?

Převládá realistický názor, ale samozřejmě se najde mnoho těch, kteří z uprchlické krize chtějí tlouct politický kapitál. Politici by měli být realističtí, ale neměli by proti imigrantům štvát občany.

Jak hodnotíte přístup k této krizi u vládních politiků a prezidenta?

Prezident Zeman bohužel občas šíří zbytečný strach a využívá to účelově k posilování své politické popularity. To by myslím hlava státu dělat neměla. Ve vládě pak najdeme z hlediska postoje k migrační krizi realisty, populisty i ty, kteří by chtěli risknout pokus s vytvořením multikulturní společnosti, jak ji známe ze západoevropských metropolí. Vládní politiky proto nejde hodnotit úplně jako celek.

Dlouhodobě se mluví o vaší možné kandidatuře na prezidenta. Co bude nejdůležitějším milníkem, abyste řekl konečné rozhodnutí?

Pro mne bude klíčové, aby nastala konstelace, v níž bude šance, že volby na Hrad nevrátí Miloše Zemana nebo některého jeho názorového pokračovatele.

Eric Drooker

Považujete za možné, aby se demokratické strany shodly na jakémkoli kandidátovi, který by porazil Miloše Zemana?

Půjde hlavně o to, aby se na takovém kandidátovi u volebních uren shodli voliči demokratických stran, i když to třeba bude až v druhém kole. To bude určitě důležitější, než aby se strany dohodly před volbami na společném kandidátovi. Osobně si myslím, že najít před volbami společného kandidáta například tak široké skupiny, do níž by patřili sociální demokraté, lidovci, TOP 09, Starostové a nezávislí, ODS, zelení a piráti, bude téměř nadlidský úkol. Pamatuji si na příklad, kdy se na Slovensku jednou strany sjednotily na společné prezidentské kandidatuře, ale stejně nakonec jednotlivé politické proudy měly vedle koaličního kandidáta ještě své vlastní „nezávislé“ kandidáty. Voliče nejde vždy zavázat dohodou stran, ale musíme se všichni snažit, aby v druhém kole Miloš Zeman prezidentskou funkci neobhájil, protože to prospěje České republice.

Jak hodnotíte fakt, že Andrej Babiš avizoval, že ANO současného prezidenta ve volbách pravděpodobně podpoří?

Nedovedu si představit, že pravicoví voliči, kteří ve sněmovních volbách dali hlasy hnutí ANO, budou Andreje Babiše následovat do levicového náručí Miloše Zemana. V tomhle myslím kalkul stojící za aliancí Zeman-Babiš nemusí vyjít.

Vnímáte vliv Ruska a ruské propagandy – ať už přes naše politiky nebo přes internet?

Jsem přesvědčený zastánce západní orientace České republiky. Nejsem navíc naivní, abych neviděl, že Rusko boj o vliv v našem regionu nikdy nevzdalo a v poslední době dokonce přitvrzuje, jak vidíme na „ruských“ serverech, které svět vysvětlují tak, jak ho vidí stratégové v Kremlu.

25. února se v Praze konala akce proti oligarchům. Máte pocit, že právě kvůli nim oslabuje česká demokracie a svoboda slova?

Situace, kdy se překrývá vlastnictví velké ekonomické skupiny, vedení politické strany a vlastnictví klíčových médií, demokracii rozhodně neposiluje a naopak vytváří logickou obavu ze střetu zájmů, a to i tam, kde třeba není. Politiku mají ovlivňovat strany, které spojují lidi se stejnými hodnotami. Co bude spojovat členy ANO, pokud třeba jednou z politiky odejde jejich šéf? Myslím, že nic. Strany proto nemají sloužit k prosazování zájmů jednotlivců, ale mají hájit zájmy širokých skupin voličů. To ale nemohou dokázat strany založené ekonomickými skupinami a jejich majiteli.

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Rostoucí vliv Andreje Babiše začal jeho „bojem proti korupci“, který je veden i prostřednictvím státních zástupců. Jak zpětně jako bývalý ministr spravedlnosti hodnotíte angažmá Lenky Bradáčové?

Za svým někdejším návrhem jmenovat Lenku Bradáčovou si stojím. Jsem rád, že se atmosféra změnila a začala se vyšetřovat korupce i v nejvyšších patrech politiky. Dobrým důkazem je třeba případ Davida Ratha.

Na druhou stranu máte pravdu, že Andrej Babiš použil logické naštvání veřejnosti na míru korupce v české společnosti ke svým politickým cílům. Za naštvání Čechů, které Andrej Babiš využil, ovšem nemohou státní zástupci, ale ti, kteří se angažovali v korupčních praktikách a podivných kauzách. Vzhledem k době, kdy Andrej Babiš vybudoval svou obchodní společnost, je zajímavým paradoxem české politiky, že zrovna jemu lidé uvěřili, že bude bojovníkem s korupcí…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]