Dnes začal vycházet Týdeník FORUM. Podporuje západní a demokratickou orientaci Česka

Matěj Bartošek, editor Týdeníku FORUM (Roman Černý)

Matěj Bartošek, editor Týdeníku FORUM | FOTO: Roman Černý

Projekt, na kterém pracovala redakce deníku FORUM 24 již od prosince minulého roku, je tady. Ve čtvrtek 19. 8. vyšlo první číslo nového Týdeníku FORUM, který podporuje demokratickou a západní orientaci Česka. Novinový formát nového titulu dává také najevo, že se redakce snaží napravit smutnou skutečnost, že na českém mediálním trhu nevycházejí v současné době žádné opoziční noviny, které by podporovaly demokratickou opozici a čelily současné převaze oligarchických médií. Předplatné Týdeníku FORUM si zajistíte již nyní na e-shopu Týdeník FORUM.

Slogan „Vracíme Čechům noviny, které jim vzal premiér“ vyjadřuje skutečnost, že v České republice není normální  situace a je třeba usilovat o její nápravu. Předseda vlády Andrej Babiš totiž ovládnutím mediálního impéria, k němuž patří tři deníky (MF DNES, Lidové noviny, Metro), nejsilnější komerční rozhlasová stanice (Rádio Impuls), řada silných serverů (iDNES, Lidovky, Expres) a desítky týdeníků, zastrašil část novinářské obce, zavedl ruský model řízení médií z mocenského centra a minimalizoval vliv kritické žurnalistiky ve veřejnosti.

Tím hlavním důsledkem kumulace politické, ekonomické a mediální moci v rukou Andreje Babiše je ale to, že v Česku v současné době nemáme férovou politickou soutěž, protože jeden hráč má díky vlastnictví médií, neomezeným finančním prostředkům a také díky svému mocenskému postu v čele vlády bez nadsázky mnohonásobně vyšší komunikační sílu, než mají ostatní politické strany. To narušuje demokratické prostředí v České republice.

Tomuto alarmujícímu stavu se novináři a publicisté, kteří se sešli kolem projektu Týdeníku FORUM, snaží čelit. Jejich postoj a jejich práci podpořily tisíce čtenářů a příznivců v dlouhotrvající veřejné sbírce, v níž se podařilo shromáždit přes 13 milionů korun. Sbírku organizuje pro platformu FORUM neziskový spolek Free Czech Media. Na transparentním účtu vydavatelství FORUM 24 pak čtenáři podpořili projekt částkou 1,2 milionu korun. Nový titul také vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který přispěl grantem 2,5 milionu korun.

Redakci deníku FORUM 24 v souvislosti s vydáváním Týdeníku FORUM posílila řada novinářských osobností. Jsou to zejména Dan Hrubý, Milan Tesař a Matěj Bartošek, kteří přišli z týdeníku Reflex, a dále Veronika Kučíková z Českého rozhlasu a Petr Hlaváček z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, který již téměř rok vede na webu FORUM 24 rubriku Nová Orientace pro pěstování kritické esejistiky. V zahraniční rubrice najdeme analýzy amerikanisty Jiřího Pondělíčka a fejetony novinářky Ivy Roze. Na projektu se také podílí tým serveru HlídacíPes.org pod vedením novináře Ondřeje Neumanna a také Jaroslav Kmenta z magazínu Reportér. Mezi spolupracovníky nového týdeníku najdeme také fotografy Jana Šibíka a Romana Blacka Černého.

V obsahu prvního čísla čtenáři najdou závažné zjištění, jež se týká původu bohatství českého premiéra, a je zde také začátek seriálu vzpomínek jeho syna Andreje Babiše mladšího.

O obraně demokratického pořádku v Česku mluví v rozhovoru Markéta Pekarová Adamová a najdeme zde také článek lídra koalice SPOLU Petra Fialy o tom, že nelze ustupovat mafiánskému stylu současné vládní garnitury. Z koalice Pirátů a STAN vystupuje na stránkách Týdeníku FORUM Martin Dvořák, dlouholetý diplomat a možný kandidát na post ministra zahraničí.

Tři stránky novin jsou věnovány nástupu vlády Tálibánu v Afghánistánu. Hovoří zde zejména expert Václav Pecha, který v zemi dlouhodobě působil v české misi.

V prvním čísle nového titulu dále najdeme velký bilanční rozhovor s Vladimírem Mišíkem od Milana Tesaře, portrét fotbalisty Lionela Messiho, první díl seriálu Jiřího X. Doležala o šarlatánech, kteří zneužívají strach a lidskou naivitu, dále první z příběhů historie XX. století od Dana Hrubého a test elektrické škodovky od Martina Jedličky. Esej Vražedné memy v rubrice Nová Orientace napsala Alexandra Alvarová a týká se manipulativních technik nových autoritářů. V Kulturní rubrice najdeme mimo jiné článek Vladimíra Justa o mýtech kolem osobnosti herce a komika Jana Wericha.  Komentářové dvoustraně dominuje článek Ondřeje Neumanna o rizicích ubývání svobody v souvislosti s covidovou epidemií a komentář Jana Jandourka o tom, co dnes v české společnosti zbylo ze snů a letního přemítání Václava Havla před třiceti lety.

Týdeník FORUM byl pokřtěn ve středu 18. 8. na koncertě „30 let bez okupantů“, kde vystoupil Pražský výběr Symphony. Koncert proběhl na Výstavišti v Praze 7 u Křižíkovy fontány. Během akce byl také vyslán vzkaz Vladimíru Putinovi, aby dal ruce pryč od České republiky, a před koncertem diváci mohli slyšet videovzkazy demokraticky orientovaných Rusů.

Předplatné týdeníku FORUM si zajistíte na e-shopu Týdeník FORUM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]