Jižní Moravou se prohnalo tornádo. Záchranáři hlásí mrtvé, nemocnice desítky zraněných, obce ničivé škody

Tornádo ničilo vše, co mu přišlo do cesty (ČTK)

Tornádo ničilo vše, co mu přišlo do cesty | FOTO: ČTK

Operační středisko Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje čelí extrémnímu náporu tísňových volání. Velké potíže hlásí kromě Hodonínska také Břeclavsko. Na místo tragédie míří všechny jednotky IZS. Ze Slovenska míří do ČR sedm sanitek, dvacet sanitek a dva vrtulníky poslalo na pomoc Rakousko. Podle záchranářů si bouře vyžádaly oběti na životech.

  • Tornádo srovnalo se zemí značnou část obce Lužice na Hodonínsku, Hrušky na Břeclavsku, Moravskou Novou Ves, silné poškození hlásí Mikulčice, část Hodonína.
  • Před desátou hodinou večerní záchranáři oznámili, že evidují už na 150 zraněných. Mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková potvrdila oběti. „Zatím jsou to jednotky, ale nic není jisté,“ uvedla Kropáčková.
  • Nemocnice Hodonín ošetřila už 150 až 200 zraněných. „Navážely je sem záchranky, hasiči, ale i příbuzní auty. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ uvedl ředitel nemocnice Antonín Tesařík.
  • Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesouvají na Hodonínsko.
  • Po večerní bouři je bez proudu 32 tisíc míst na jihu Moravy a další tisíce v ČR.

Bouřky a krupobití zasáhly ve čtvrtek večer Jihomoravský kraj, především Hodonínsko a Břeclavsko. Tamní hasiči na svém účtu na twitteru uvedli, že situace je velmi vážná. „Hlášeno již 300 událostí a drtivá většina Břeclavsko, Hodonínsko,“ napsali například. A o patnáct minut později: „Evidujeme nyní přes 330 událostí. Je zřejmé, že tato bouřka si vyžádala zranění. Přesné počty však v tuto chvíli nejsou známy.“

Krátce před devátou hodinou pak záchranáři vyhlásili zvláštní stupeň nebezpečí. „Jsou tam nehody autobusu, stržené střechy, pravděpodobně zavalení lidé v objektech. Vše, co má ruce, kola, všechno vysíláme do těchto regionů,“ uvedla mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková.

Na Hodonínsku se kvůli bouřkám převrátil autobus, na místě jsou podle předběžných informací čtyři zranění.

„Šlo to od jihu a prohnalo se to přes celou ves. Jsou tady postrhávané domy, střechy. Stromy, co nespadly během bouřky v pondělí, tak ještě dopadaly,“ komentoval situaci pro Seznam Zprávy lužický místostarosta Jakub Buchta, který má momentálně na starosti severní část obce, zatímco starosta operuje na té jižní. V té hoří tamní závod Groz-Beckert, informaci však Buchta nemohl potvrdil s tím, že dosud nebyl na místě.

Obyvatele zničených domů v Lužici začali večer evakuovat do místní sokolovny, kde přečkají noc. Lidé z okolí organizují pomoc pro nejvíce postižená místa. Nabízejí nocleh i pomoc s úklidem.

„Díky za všechny nabídky pomoci. Vyčkejte a v žádném případě nejezděte na místo. Dáme vědět, až bude situace trochu jasnější. Hasiči a další složky IZS jsou na místě a mají situaci pod kontrolou. Díky!“ napsal na Twitter hejtman JMK Jan Grolich.

Tornádo zasáhlo i obec Hrušky na Břeclavsku. Polovina obce je podle místostarosty Marka Babisze srovnaná se zemí. Automobily tornádo mrštilo proti domům, místní kostel je bez střechy.

„Obcí se prohnalo tornádo, půl obce je srovnaná se zemí, zůstaly jen obvodové zdi bez střech, bez oken. Kostel nemá střechu, je bez věže, auta byla mrštěná na rodinné domy, lidé se neměli kam schovat. Obec od kostela dolů prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez střechy, ke školce jsem se ani nedostal. Vyvrácené jsou stoleté lípy, smrky, je to šílené,“ uvedl pro ČTK místostarosta.

Na místě jsou podle něj zranění. „Zachránil jsem maminku s dvouměsíčním miminkem, říkala, že střecha souseda byla u nich na dvoře. Neměli kam jít, jsou u nás,“ uvedl Babisz.

Dalšími silně zasaženými místy jsou Hodonín a Mikulčice.

„Teď sedíme na krizovém štábu a zjišťujeme přesné informace. Co zatím víme, je, že to hodně schytala naše čtvrť Bažantnice. Hodně poškozená je sportovní hala. Teď se řeší domov pro seniory, tam ale ještě přesně nevíme, jaké jsou škody. Hodně to schytaly i okolní obce – Lužice a Mikulčice,“ uvedl pro Seznam Zprávy po deváté hodině večerní místostarosta Hodonína Ondřej Fialík.

Místostarosta Hodonína Libor Ambrozek později potvrdil, že v domově seniorů se několik lidí zranilo. A dům je potřeba evakuovat. „Je to enormní zásah,“ uvedl Ambrozek. Hodonínská nemocnice eviduje desítky zraněných, které přivážejí záchranáři sanitkami i lidé civilními auty.

Silná bouře se prohnala i nedalekou Moravskou Novou Vsí. Podle tamního starosty Marka Košuta poničila stovky domů. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. Podle webu, který vedou meteorologičtí amatéři spolupracující s ČHMÚ, bylo v Česku tornádo naposledy v září 2018 na Českobudějovicku.

Podle Karla Havlíčka (ANO) je 121 tisíc domácností z místa neštěstí bez energie.

Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují na Hodonínsko. Několik obcí tam zasáhlo tornádo. Zvažuje se také nasazení armády. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru uvedl, že se nemůže kvůli počasí vrátit z Bruselu do ČR. O pomoc postiženým oblastem požádal vicepremiérku Alenu Schillerovou (za ANO)

„Všechno, co má ruce a nohy, tam jede. Už také probíhá debata o nasazení armády,“ uvedl ministr. „Armádu si musí povolat hejtman, to je na něm,“ dodal. S jihomoravským hejtmanem Jiřím Grolichem (KDU-ČSL) už Hamáček jednal.

Babiš uvedl, že mluvil s náčelníkem Cenerálního štábu AČR Alešem Opatou a ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou. „Požádal jsem vicepremiérku Alenu Schillerovou, aby byla k dispozici hejtmanovi Grolichovi pro okamžitou pomoc vlády postiženým občanům a jejich rodinám,“ dodal premiér. „Situace na Hodonínsku je vážná, vysíláme na místo čtyři vyprošťovací odřady USAR týmu,“ uvedl na svém twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.

Nemocnice v Hodoníně má kvůli bouřkám desítky zraněných. Vozí je záchranáři i lidi. Kvůli bouřkám se převrátil i autobus, na místě jsou podle předběžných informací čtyři zranění. Město svolalo krizový štáb. Bouřka poničila domy, auta i zeleň, odnesla střechu sportovní haly, poničila atletický stadion i s tribunou a také domov seniorů. Podle místostarosty Libora Ambrozka (KDU-ČSL) jsou v místě zranění senioři a je třeba dům evakuovat. Vážná situace je i na Břeclavsku. Záchranáři také tam vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně, jde o hromadné postižení více lidí.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v České televizi uvedla, že stát vyplatí lidem postiženým bouří okamžitou pomoc. „Zítra v 7 ráno začnou úřady práce vyplácet mimořádnou okamžitou pomoc, až 58 tisíc korun na jednu osobu. Jsme ve spojení se starosty a sociálními pracovníky. Zítra ráno bychom chtěli vyrazit na ta místa, kde lidé bez jakéhokoliv dokladování mohou získat až 58 tisíc korun na základní věci.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]