Jmenování Fialy premiérem v nedohlednu. Zeman opět mimo provoz. Jsou tu vážné otazníky okolo jeho rychlého návratu do nemocnice

Prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou (ČTK)

Prezident Miloš Zeman s první dámou Ivanou | FOTO: ČTK

Miloš Zeman na svoji žádost a svoje riziko ve čtvrtek opustil Ústřední vojenskou nemocnici. Lékaři mu to nedoporučili, ale trval na tom. Péči o prezidenta převzala společnost Penta a její firma s názvem Alzheimer Home. Po tom, co ho specializovaná sanitka přepravila do Lán, Zeman na zámku pobyl pár hodin a znovu se do ÚVN vrátil. Oficiálním důvodem je koronavirus, na který prý třikrát očkovaný a vážně nemocný Zeman měl pozitivní test.

Je vcelku jedno, proč a z jakého důvodu je Miloš Zeman opět v nemocnici. Důležitý je fakt, že je opět v nemocnici, a úplně nejdůležitější je, že i když prý byl v posledních dnech svěží a zdravý, jak ho vykreslují oficiální zprávy, tak od včerejšího večera je opět zcela mimo provoz. Jiří Ovčáček informoval, že se veškeré pracovní aktivity prezidenta pozastavují.

()

To znamená, že Petr Fiala se dnes s největší pravděpodobností nestane premiérem, jak mu prezident slíbil. To znamená, že se příští týden nerozjede zdlouhavé Zemanovo kolečko setkání s jednotlivými kandidáty na ministry. To všechno znamená, že Česká republika pravděpodobně nebude mít novou vládu ani do Vánoc. Jen na setkání s ministry si totiž Zeman původně určil deset dní. Potom by teprve přišel s připomínkami a nápadem na veto, na které nemá právo. Nic z toho se zatím nestane a není jasné, kdy bude Zeman znovu schopný pracovat.

Netrpí přitom Petr Fiala a jeho budoucí ministři. Trpí Česká republika. Tlak čínského viru je nyní obrovský. Česká republika potřebuje po partě Babišových utrápených amatérů konečně zodpovědnou vládu, která by byla schopná akutní situaci řešit. Jenže i když je nová vláda připravena, Česká republika ji mít jen tak nebude, protože Zeman. V  této situaci by jmenování mohl vyřešit písemně. Bylo by to více než pochopitelné. On není a už asi nebude v takové kondici, aby mohl absolvovat delší schůzky. Česká republika se opět blíží stavu, kdy bude na pokraji sil. A Zeman novou vládu nepustí.

Není nic divného na tom, že se Miloš Zeman nakazil koronavirem. Jedinou záhadou je, že to trvalo tak dlouho. Po tom, co k takto oslabenému a vážně nemocnému člověku vodil stíhaný kancléř bez bezpečnostní prověrky Vratislav Mynář téměř každého, koho potkal, je skutečně velkým překvapením, že prezidentovi vyšel pozitivní test až teď.

Alena Schillerová (Evropská unie)

Co s tím? Miloš Zeman měl už včera odpoledne volat Petru Fialovi. Tedy hned po tom, co by mu Vratislav Mynář dovolil telefonovat a půjčil telefon. Měl se s ním domluvit, jak co nejrychleji jmenovat vládu. Pokud tak neučinil, a nevypadá to, že by se podobný hovor uskutečnil, nastupující vláda by se sama měla obrátit na Pražský hrad – že už je čas a co s tím uděláme. Pokud bude vyhlídka v nedohlednu, je teď už skutečně na čase přistoupit k článku 66 Ústavy ČR.

Jde o Českou republiku a její obyvatele, nejde o ješitnost jednoho nemocného starce. Až bude znovu fit, parlament by mu pravomoci mohl vrátit. Nyní je ČR ale v extrémní situaci, kterou politici musí řešit. Nejde čekat na to, jestli a kdy se Miloš Zeman dá dohromady.

V této kauze jsou zásadní otazníky. Předně, je náhodou, že pozitivní test měl Zeman jen několik hodin po návratu do Lán? Proč musel urychleně do ÚVN? Jak se k nejpřísněji střeženému pacientovi v zemi ve špičkovém zdravotnickém zařízení mohl dostat někdo s koronavirem? Co Miloš Zeman stihl v Lánech podepsat a rozhodnout? A v jakém stavu Zeman skutečně je?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]