Jmenování nového šéfa Ústavního soudu Zemanem by vyvolalo spory, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK / Uhlíř Patrik)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: ČTK / Uhlíř Patrik

Jmenování nového předsedy Ústavního soudu prezidentem Milošem Zemanem by vyvolalo spory a znamenalo by problém. V prohlášení úřadu vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Za nejlepší by považoval nechat výběr na prezidentovi, který získá mandát v lednových volbách. Fiala věří tomu, že k tomuto postupu se přikloní i Zeman. Nynější prezident v nedělním rozhovoru pro Radiožurnál připustil i variantu, že by nástupce Pavla Rychetského vybral ještě před koncem prezidentských voleb.

Některá média v minulých dnech spekulovala o tom, že se Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce jmenovat šéfem Ústavního soudu Josefa Fialu, nynějšího řadového člena. Rychetskému vyprší mandát až 6. srpna a Zeman končí v březnu. Fialu by tedy musel jmenovat s odloženou platností. Ústavní experti takový postup označují za protiústavní.

Bohumil Doležal (Profimedia)

Premiér Fiala uvedl, že předčasné jmenování by bylo problémem. „Jak jsem slyšel vyjádření naprosté většiny ústavních právníků, něco takového není ani možné a nepochybně by to vyvolalo obrovské spory,“ řekl. Česko podle něj čelí řadě krizí a nebylo by dobré přidávat k nim ještě ústavní. „Věřím, že jsou to jen úvahy a prezident to nakonec neudělá,“ dodal.

Jmenování nového šéfa Ústavního soudu Zemanem by podle předsedy vlády vedlo patrně i k soudnímu přezkumu. „Nejlepší by bylo se takové situaci vyhnout a nechat jmenování předsedy Ústavního soudu na nově zvoleném prezidentovi,“ uvedl Fiala. Se Zemanem o záležitosti zatím nehovořil, ale při příštím setkání to podle něj bude patřit mezi témata. „Od prezidenta nemám žádný signál, že by ten úmysl měl,“ dodal.

Zeman v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu také řekl, že se dnes sejde s kandidátem na nového ústavního soudce. Podle tří zdrojů ze Zemanova okolí, na které odkázal Deník N, jde o ústavního právníka Jana Svatoně, který byl v letech 2001 až 2007 děkanem Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Svatoň nechtěl podle serveru odpovědět na dotaz, zda případně prezidentovu nabídku přijme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články