Jmenuji se Danko, Andrej Danko. Hamáček si agenta Kremlu vybral zcela správně

Andrej Danko ()

Zoufalí lidé dělají občas zoufalé skutky. Ještě hůř, když sedí ve vysokých politických funkcích. Bez ohledu na to, že Janu Hamáčkovi premiér Andrej Babiš kontroverzní misi do Ruska zamítl, zůstává viset nad chováním vicepremiéra, ministra vnitra a zahraničí v jedné osobě několik mimořádně vážných otazníků. (Tento článek jsme publikovali ještě před oznámením o ruském teroristickém útoku v Česku. Hamáček jako ministr vnitra musel o něm vědět a přesto se chtěl vydat do Moskvy s krajně podezřelým služebníkem ruského režimu. O to je tento text závažnější – pozn. red.)

Celá fraška kvůli vakcíně Sputnik V se odehrává v okamžiku, kdy svobodný a civilizovaný svět bije na poplach kvůli brutální demonstraci ruské vojenské síly na hranicích s Ukrajinou. O to trapnější je, že jeden vládní prominent se rozhodne pro obyčejný handl s vakcínou před očima celého svobodného a civilizovaného světa. Bez ohledu na to, čemu slušní lidé v některých zemích říkají principy, hodnoty a solidarita. Kdybychom žili v jiné zemi, normálně tomu ostouzenému a politicky skomírajícímu Hamáčkovi věříme, že to dělá pro lidi a záchranu jejích životů.

To bychom však nesměli znát Hamáčka, jeho mizející procenta popularity a především jednu osobu v pozadí zrušené mise. Pro Čechy je sice velkou neznámou, ale to nevadí, protože v Moskvě má dveře otevřené. Jde totiž o největšího patolízala Kremlu ve střední Evropě, šéfa mimoparlamentních slovenských nacionalistů Andreje Danka. Tenhle skutečnou profesí advokát se stal tragickou shodou okolností šéfem slovenského parlamentu v letech 2016–2020 jako lídr SNS v koaliční vládě Roberta Fica a hlavním advokátem Moskvy v kruzích Evropské unie.

FORUM 24 (archiv)

Nejčastějším cílem jeho služebních cest bylo Rusko (kupříkladu v roce 2019 tam cestoval pětkrát), jeho údajně nejbližšími přáteli se stali ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, předseda Ruské státní Dumy Viačeslav Volodin (prominent sankčního seznamu EÚ) anebo ministr obchodu Denis Manturov. Hlouběji a hloupěji to už skutečně nešlo, ale Danko si svoji pozici užitečného idiota Kremlu užíval a rád se chválil svými vskutku jedinečnými konexemi.

Pro Andreje Danka bylo tou největší ctí se s nimi osobně setkávat a dělat si s nimi selfie na svůj Facebook. Rusko vidělo v jeho Slovensku  dokonce bránu do Evropské unie. Jako jeden z mála evropských politiků (proč asi?) vystoupil s projevem v ruské Dumě a jako jediný evropský politik a s autentickým dojetím přijal pozvání na propagandistickou přehlídku ruské armády na výročí konce II. světové války. Sen se mu splnil, když ho pozdravil a přijal osobně samotný Vladimir Putin, a ten den si hrdě zapsal navždy do své paměti. Patrně nejenom on, protože fotka hluboce se klanícího dvorního šaška z Bratislavy svému hradnímu pánovi z Kremlu obletěla celý svět.

Už nás ani nepřekvapí, že Danko a jeho „vlastenci“ letěli po volbách z parlamentu „první“ třídou a nebýt Sputniku V, nikoho by už dnes tato politická zombie nezajímala. Danko se začal angažovat už v nákupu vakcín (jeho skutečnou úlohu však zná málokdo) tehdejším premiérem Igorem Matovičem a není se co divit, že si cestu k slovenské spojce našel i Hamáček. Danko se zná osobně a velice dobře se styčným důstojníkem Kremlu pro Sputnik V, ministrem Manturovem (dodnes na FB Danka visí poetické foto, jak mu Manturov k narozeninám do rozsáhlé sbírky dětských autíček věnoval jednoho veterána) a Hamáček ve spěchu nutně hledal nejrychlejší spojení k Sputniku V.

Kruh se uzavírá. Andrej Danko je mimořádným obdivovatelem Miloše Zemana a jeho vskutku originální proruské mezinárodní politiky. Kdyby totiž Zeman chtěl vyvolat tlak na nákup vakcín v české vládě za jakoukoliv cenu, jinak by to ani dělat nemusel. Stačilo by se pojistit ostouzeným a zeslabeným Hamáčkem a hlavním členem svého slovenského fanklubu Andrejem Dankem.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vítají čínské letadlo. (ČTK)

Tak ještě jednou: zoufalí politici dělají zoufalé skutky a pomáhají jim při tom ještě zoufalejší politici. Jan Hamáček si lépe vybrat nemohl, jistě si svého Andreje Danka po právu zaslouží. Zrovna tak, jak k sobě bytostně a mentálně patří trojice Babiš, Hamáček a Zeman. Otázkou už jen zůstává, jak dlouho tohle hanebné chování své politické elity vydrží země, která měla v listopadu 1989 ve všech polistopadových vládních programech nakročeno úplně jinam než dnes Hamáček, Zeman a spol.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]