JOHANA HOVORKOVÁ: Cenzura v médiích? Kolem uprchlíků rozhodně ne, trápit by nás měl Babiš

Eric Drooker

V souvislosti s uprchlickou krizí a sílící ruskou propagandou se zejména na sociálních sítích stále dokola přetřásají teorie o tom, jak česká média podléhají cenzuře, diktátu Bruselu nebo Washingtonu a nepíše se pravda o migrační krizi (a asi taky o chemtrails, židovském spiknutí nebo iluminátech). To ovšem rozhodně není pravda – přestože média dělají chyby, právě přístup k této krizi rozhodně není jejich největším problémem.

Eric Drooker

V dnešní debatě televize Prima ministr zahraničí Lubomír Zaorálek upozornil, že politici se stejně jako novináři teprve učí, jak k uprchlické krizi přistupovat. Rozhodně není v pořádku hyperkorektnost ve stylu Německa a stejně tak není nutné zbytečně podněcovat nenávistné nálady a zbytečně upozorňovat na banality, které si pak s velkým úspěchem zveřejní na facebookovém profilu Martin Konvička.

Dělají se chyby, existují problémy, ty se ale nevyřeší tím, že lidé začnou číst Aeronet, AC24 nebo pseudosvobodné Parlamentní listy. Tyto weby jsou velmi efektivně podporované Kremlem, občas na ně upozorní i hradní mluvčí Ovčáček a Miloš Zeman jim dává exkluzivní rozhovory. Problém je přístup k médiím, nikoli v nich.

Všichni ti velcí kritici vlády a slušní Češi na demonstracích Bloku proti islámu, kteří do reportáže ČT o nich samotných skandují: „Vysíláte špínu!“ naprosto postrádají rozlišovací schopnost v tom, co média skutečně zamlčují. Problémem České republiky totiž nejsou uprchlíci, kteří se na našem území vůbec nenacházejí (ale každý na ně má názor) a není problém, že média nejsou xenofobní, což někteří mylně zaměňují za svobodu.

Martin Bursík ()

Česká média – a zejména ta veřejnoprávní – by se měla zaměřit na mnohem palčivější problémy. Neustále by se mělo upozorňovat na ruské nebezpečí a hlavně na přístup k ministru financí Andreji Babišovi. Kolosální konflikt zájmů, oligarchizace, politik, který ovládá média a jehož moc roste v pozadí migrační krize a skandálů prezidenta Zemana.

To Babiš je tím, co ohrožuje českou demokracii, tím, kdo zničil pluralitu českých médií a tím, kdo nás tlačí stále víc na východ. Uprchlíci v České republice nejsou a vede se o nich svobodná veřejná debata, ať je vyhrocená jakkoli. O problému Babiš se žádná veřejná debata nevede a ještě mu nahrávají miliardy a volební průzkumy. Měli bychom konečně začít přemýšlet, jaké má česká společnost vlastně priority.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com