Johana Hovorková: Česká republika jako Agrofertistán. Už se společnost probudí?

Andrej Babiš  (archiv F24)

Andrej Babiš | FOTO: archiv F24

Po sečtení většiny volebních hlasů je jasné, že ve volbách drtivě zvítězil Andrej Babiš. Pouhá třetina občanů, která se rozhodla hlasovat, věnovala hnutí ANO i kraje. Občanská společnost by tak konečně mohla pochopit, že problémem opravdu nejsou antiimigrační strany (jejich výsledek je naprosto marginální, přestože jich kandidovalo mnoho), ani Miloš Zeman (pohlédněme na výsledek SPO ve Zlínském kraji), ale geniální způsob jakým se nejpopulističtější hnutí v této zemi stalo catch-all partají. Představa, že se Babiš v příštích volbách nestane premiérem, se zdá být v podstatě v říši snů.

Zarážející jsou zejména dvě věci – tou první jsou reakce politiků. Předseda ODS Petr Fiala má za to, že jeho strana se s tragickým výsledkem stala hegemonem na pravici. ČSSD zase sice ví, že prohrála, ale ve vládě se svým hlavním nepřítelem, kterým je hnutí ANO, zůstane a nechá se dále ničit opozicí v koalici a bude legitimizovat existenci strany jednoho oligarchy, který navíc vlastní média a neumožňuje rovnou politickou soutěž.

Na sociálních sítích se celé měsíce řeší zejména migrační krize, Konvičkové, Okamurové… A Miloš Zeman. To je to, co trápí občanskou společnost. Co víc se ale musí stát, než bude definitivně jasné, že naprostá prohra demokratických stran je prohrou demokracie? Co ještě musí Babiš získat, aby bylo jasné, že žádný kandidát na prezidenta tuto smršť nezastaví?

Česká společnost se nefašizuje a pár řvounů na náměstích na tom nic nezmění. To, co ji už změnilo, je naprosté znevážení opravdové politiky, kterou nahradil populismus, koblihy a oligarchie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]