Johana Hovorková: Hradu se nelíbí podpora Sobotky. Náckové nevadili

Eric Drooker

Prezidentu Miloši Zemanovi a zejména jeho mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi vadí demonstrace, která se dnes koná na podporu premiéra Bohuslava Sobotky. Je to poměrně zajímavý posun, jelikož když Zemana podporovali náckové kolem Adama B. Bartoše, pochod na Pražský hrad nikdo z okolí hlavy státu neodsoudil.

Ovčáček se do premiéra na Facebooku pouští celé dny, Zeman si rýpne, kdykoli může. Že prý se Sobotka spojuje s TOP 09, podporují ho neomarxisté a odklání se od levicového programu. Dodejme, že Sobotka se ke svým podporovatelům vůbec nevyjadřuje.

Loni 12. prosince 2015 se konala demonstrace jiná – na podporu Miloše Zemana. Příznivci Národní demokracie spojené s policejně stíhaným antisemitou Adamem B. Bartošem se vydali k Hradu, aby vyjádřili důvěru svému prezidentovi. Většinu lidí zarazilo, že lidé, kteří skandují hesla typu „Palme mešity!“ mohou nejen volně demonstrovat, ale navíc je později nikdo trestně nestíhá, naopak oceňuje.

repro YouTube.com

Politici tehdy vyzývali prezidenta, aby se od těchto lidí distancoval. Ten však místo toho vytáhl jeden ze svých trapných bonmotů a například předsedovi ODS Petru Fialovi popřál, aby se také někdy na jeho podporu sešel velký počet lidí. Takové lidi by ale slušný politik na své straně jistě nechtěl.

Dnešní setkání není setkání podporovatelů TOP 09 a pravděpodobně ani skalních voličů Bohuslava Sobotky. Tyto lidi většinou spojuje spíše odpor k Rusku, fašizaci společnosti a k Miloši Zemanovi. Rozhodně se nejedná o žádné radikály. Od prezidenta přesto zaznívá kritika a jsou vytahovány urážky místo argumentů. Že se však jedná o hodně pokřivený dvojí metr, to vidí každý, jehož paměť sahá alespoň do prosince.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner