Johana Hovorková: Jak Zeman na Hradě přijal Hofera a k ničemu to nebylo

ateo

Miloš Zeman | FOTO: ateo

Kandidát Svobodných Norbert Hofer prohrál rakouské prezidentské volby. Opačný výsledek si přáli všichni Konvičkové, Okamurové, Klausové i Zahradilové, ale samozřejmě také naše hlava státu Miloš Zeman. Jeho diplomatický přešlap, při němž Hofera přijal na Pražském hradě, snad na budoucí vztahy Česka a Rakouska nebude mít vliv.

Zeman diplomacii ignoruje, lidem prostě předhazuje všechno, co se mu hodí, tak aby konvenoval svým voličům a svezl se na každé populistické vlně, která se namane. S Donaldem Trumpem mu to vyšlo, s Hoferem ale ne. Zklamání bylo ostatně patrné i z prodlení na sociálních sítích, kde se výkřiky Jiřího Ovčáčka daly čekat mnohem dříve. I když je možné, že na Hradě sháněli překladatele pro gratulaci, protože ta, která putovala do USA, byla ostudná a plná chyb.

Na vítězství Alexandera Van der Bellena je pozitivního (ale i negativního, není to žádný ideální kandidát, naopak) dost právě ve vztahu k České republice. Zeman uvidí, že není žádný prognostik, že jeho chování musí mít také nějaké hranice, a zejména to, že výhra jeho samotného možná není tak jistá, jak se v současné době zdá.

Samozřejmě, na chování Miloše Zemana se nic nemění. Ale každá chvíle, kdy na Pražském hradě po volbách neoslavují, je pozitivní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner