Johana Hovorková: Kam kráčíš, ODS?

()

Občanská demokratická strana je jedním z mála uskupení, které člověk odmítající antisystémové či levicové strany může volit. Ve svém programu navíc myslí na živnostníky, které se současná vláda snaží zničit, a obranu svobody každého člověka. Existuje však jedno velké ale – tím jsou lidé, kteří stranu velmi hlasitě reprezentují na veřejnosti a kteří se evidentně snaží nabrat voliče mezi příznivci různých Konvičků a Okamurů, protože ODS jim může zdánlivě nabídnout nejbližší alternativu. A to je škoda.

Jednoznačně největším problémem ODS je Václav Klaus mladší. Vzhledem ke slavnému jménu a dostatečné drzosti je o něm neustále slyšet, a to i díky tomu, že pravidelně publikuje komentáře na webu Novinky.cz – tematicky laděné tak, aby konvenovaly tamním diskutérům. Klaus ml. sám sebe prezentuje jako zachránce české pravice – bohužel to dělá velmi pofidérním způsobem. Například neustálá kritika „ideologické inkluze“, která ve skutečnosti v České republice téměř neexistuje – od září se z praktických škol do těch běžných přesunulo 205 dětí, je tím, za co mu čtenáři hlasitě tleskají. Klaus ml. by rád vypadal, že rozumí všemu, ve skutečnosti ale prostě jen podobně jako tatínek dobře ví, jak se vlichotit veřejnosti. A z vedení strany se proti nesmyslům, které šíří, neozývá nikdo.

Dalším pozoruhodným zjevením je europoslanec (sic!) Jan Zahradil, vrchní kritik Angely Merkelové a Evropské unie. Zahradil se také velice rád po klausovsku vyjadřuje k sudetským Němcům, jejichž odsun srdnatě hájí (pozoruhodnou shodu zde nalezneme se současným prezidentem Milošem Zemanem). A když si chce člověk o tomto představiteli ODS udělat obrázek, může si na jeho facebookovém profilu například přečíst: „Nerad, ale uznávám, že to jak Babiš vyspinoval ty Lety (včetně Šiklové v autě) a mimoděk tak vytřel Kalouskem podlahu v pražské kavárně, bylo profesionální.”

ODS se v mnoha volebních obvodech spojila se Svobodnými, v Praze 10 dokonce ve svém volebním materiálu s názvem Třesk věnuje téměř celou jednu stranu jejich předsedovi Petru Machovi. Kandidátka Irena Bartoňová Pálková má ve svém programu velmi zajímavé pasáže nazvané mj. STOP lžím o migraci uprchlíků či STOP černým pasažérům sociálního systému (o tom, jak se k sociálním dávkám vyjadřuje ústecká ODS jsme psali ZDE).

František Stárek v Praze 6 na svých billboardech láká voliče heslem: „Šílenci vraždí 300 kilometrů od Kulaťáku a Evropa řeší blbosti”. Starostka Prahy 2 Jana Černochová a pražská zastupitelka a 1. místopředsedkyně strany Alexandra Udženija se zúčastňují střelecké soutěže první dámy Ivany Zemanové s názvem „Bezpečí v rukách žen“.

Opravdu je tohle ODS, kterou by měl reprezentovat zejména vysokoškolský profesor, její předseda Petr Fiala? Pro spravedlnost připomeňme, že se v nedávné době distancoval od výroků Klause juniora o tom, že by Česká republika měla vystoupit z Evropské unie. To ale nestačí. Co na tohle říká místopředseda Martin Kupka nebo šéf poslanců Zbyněk Stanjura? Nevíme, protože ODS si zjevně uvědomuje, že takovouto reprezentací může získat hlasy těch, kdo váhají mezi ní a TOP 09. Česká republika ale potřebuje demokraticky smýšlející opozici, která bude opravdu dávat najevo, že „patříme na Západ“, jak ODS říká na svých billboardech. Někdejší nejsilnější pravicová strana už se nemusí nechat brzdit chybami z minulosti a měla by mít dostatečné sebevědomí k tomu, aby mohla obnovit svůj elektorát. Doufejme, že vedení strany bude mít sílu tento kurz udržet alespoň před volbami do poslanecké sněmovny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]