Johana Hovorková: Rasistická trapnost Ringo Čecha, národního umělce

Eric Drooker

Prezidentem Milošem Zemanem oceněný „umělec“ František Ringo Čech opět předvedl, jak podle něj vypadá nějaké to lidové umění. Svým „obrazem“, který vytvořil pro deník Blesk, s názvem Imigranti studují němčinu ukázal ubohé a rasistické buranství v tom nejčistším slova smyslu.

Ne že by Ringo Čech někdy vytvářel nějaké hodnotné umění. Zejména obrázky (za všechny jmenujme opravdu hodnotný kousek Zvířátka obdivují p*ču) by se nedaly pověsit ani do hospody čtvrté cenové kategorie, ale nový směr, jakým se tento „klaun“, jak říká pan prezident, vydal, znovu rozšířil hranice možného. Což se zdálo po prvním protiuprchlickém výtvoru Praotec Čech vítá uprchlíky vlastně nepředstavitelné.

Takto Ringo Čech popisuje svůj výtvor na svém webu (pravopisné chyby ponechány): „Uschi, německá bojovnice proti rasismu a členka humanitární organizace ,,VELCOME FREUNDE,, fanatické zastánkyně nové, rodící se Evropy a Gerda pracovnice sekce EU ,,NICHT WAIS! NICHT SCHWARZ! ALLES BROWN,, uposlechly výzvu Angely Merkelové mámy Evropy a pozvali mladé Eritrejce na výuku němčiny do Mnichovského parku. Jsou to ubozí mladí smutní chlapci, daleko od svých černošských maminek a rodné Eritree, se slzami v očích povídá Gerda při pohledu na záplavu urostlých těl. Dojatá Uschi též plakala a chtíc navodit atmosféru pro začátek výuky, zažertovala ,,Was is das psí ocas,,. Ja, ja, volali mladí Eritrejci ocas ano, ale ten náš, né psí! Poté strhali z vyučujících šaty, sebrali jim peněženky a počali je osahávat. Chlapci! Vyzývaly je již nahé učitelky, nechte toho, nebo vám neřekneme nic o rozboru větném!”

A tohle je vtip? V době, kdy je v České republice situace poměrně vyhrocená, ale i kdyby nebyla, je podobný nechutný výtvor asi na úrovni kresbičky na veřejných záchodcích. Ovšem i tam to možná občas mívá větší úroveň. Takto tedy v současnosti vypadají čeští umělci, kteří dostávají od hlavy státu ocenění za zásluhy. Velký posun od jmen jako Jan Lopatka, Theodor Pištěk, Ivan Klíma nebo Adolf Born.

Báli jste se, že se nevyjádří Jiří Ovčáček? Nebo že by se snad – ale to by bylo hodně naivní – Zeman (stejně jako několik jiných politiků) k dílu vyjádřil kriticky? Zbytečně. „František Ringo Čech má svůj osobitý a nezaměnitelný styl prodchnutý satirou a sarkasmem, který může pohoršovat jen pokrytce,“ sdělil Zemanův mluvčí deníku ECHO24.cz. Ano, taková je ta naše nová doba. Příště možná budeme kromě rasistických vtipálků z lidu oceňovat Konvičky, Okamury a Bartoše. Ten ostatně na předávání státních vyznamenání už byl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]