Johana Hovorková: Trump debatu s Clintonovou rozhodně neprohrál

Hillary Clintonová a Donald Trump ()

Podle průzkumu CNN zvítězila v první debatě demokratka Hillary Clintonová nad republikánem Donaldem Trumpem. Při sledování jejich střetu je ale patrné, že Trump má mnohem jasněji v tom, co chtějí Američané slyšet – a předkládá jim odpovědi, na které čekají. Ač jednoznačně populistický, je republikán údernější, jistější a prezentuje sám sebe jako sebevědomého lídra, který se nebojí nejen zvítězit, ale také zlepšit Ameriku. A dokáže to všechno prodat, přestože je méně informovaný a méně připravený.

Trump si dobře uvědomuje, že může z veškerých problémů USA obviňovat právě Clintonovou a establishment, který doposud zemi vládl. Ve stylu lidí jeho typu (které máme i tady u nás), se například ptá: „Proč nad tímhle přemýšlíte až dnes? Promiňte, já přinesu zpět pracovní místa.“

Právo a pořádek vs šovinismus

Bývalá ministryně se snaží prezentovat své názory a stanoviska mnohem rozumněji a klidněji, problémem je však to, že méně říká jasná stanoviska, pro frustrované „bílé muže“, jak je často nazývána nejsilnější skupina Trumpových voličů. Je příliš rozvláčná.

Na koho Trump cílí, je zjevné. Používá jasné výrazy jako zdravý rozum, právo a pořádek nebo bezpečí a dokáže mnoho věcí otočit ve svůj prospěch. Ve chvíli, kdy se Clintonová pokusila vytvořit dojem, že Trump je proti NATO, on celou věc odprezentoval tak, že se Severoatlantická aliance nyní mění na základě jeho kritiky – a proto ji i on podporuje.

()

Clintonová byla na debatu mnohem lépe připravená, byla klidnější a nenechala se zbytečně rozrušit Trumpovými osobními útoky. Republikán skákal demokratce do řeči a emoce na sobě dával znát po celý přenos – je otázkou, zda je to problém. Nepodařilo se mu ale dostatečně zahnat Clintonovou do úzkých v otázce financí pro rodinnou nadaci či v kauze uniklých e-mailů – zato jí samotné se povedlo několikrát z Trumpa udělat člověka, který neplatí daně.

Hillary Clintonová zvládla debatu jako dobrá politička, Donald Trump potvrdil, že tím prvním pro něj a jeho kampaň je efekt.

Clintonové se podařilo poukázat na Trumpovo nevhodné chování k ženám, k čemuž dopomohl i moderátorův dotaz na výrok o tom, že bývalá první dáma nemá prezidentské vzezření. Trump ale svá původní slova příliš nevylepšil, a tak z této části vyšel jako nevychovaný šovinista.

Co na to média

Jak jsme zmínili – CNN označuje Clintonovou za jednoznačnou vítězku debaty a dává jí 62 procent. Podle ankety společnosti Public Policy Polling je o vítězství demokratické kandidátky přesvědčeno 51 procent dotázaných, Trump vyhrál podle 40 procent. Server Politico zveřejnil souhrn názorů aktivistů, sociologů a volebních manažerů z demokratického i republikánského tábora. Zhruba 80 procent z nich hovoří o převaze Clintonové.

Ostatní média se ale na výsledek takto nedívají. CNBC ohodnocuje Trumpa 61 procenty, časopis Time mu přiřkl vítězných 59 procent. I z toho je zjevné, že vítěze není jednoznačné určit, stejně jako to vliv debaty na konečný výsledek voleb.

Otázkou zůstává, co může Američany zaujmout více a zda přece jen nedají přednost někomu, kdo jim a jejich zemi slíbí úplně cokoli tak, že tomu porozumí naprosto každý. A to je Donald Trump.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner