John Kerry: USA možná už v lednu omezí sankce proti Íránu

Eric Drooker

Spojené státy možná už v lednu zruší některé sankce proti Íránu, zavedené v minulosti jako trest za neprůhledný jaderný program Teheránu. Ministr zahraničí USA John Kerry ve čtvrtek v dopisu adresovaném Senátu amerického Kongresu uvedl, že Írán plní „transparentně a prokazatelně“ závazky vyplývající z mezinárodních dohod. Zrušení sankcí je podle něj na místě.

Při debatě v zahraničním výboru Senátu ve čtvrtek zazněl názor, že sankce by mohly být zrušeny už v lednu, nikoli až na jaře, jak se dosud předpokládalo, informovala agentura AP. Mezinárodní dohoda, kterou šest světových mocností včetně USA uzavřelo v červenci s Íránem, omezuje jeho jaderné aktivity a zároveň Teheránu otevírá přístup k miliardám na zmrazených bankovních účtech a k ziskům z prodeje ropy.

„Máme za to, že Írán pravděpodobně bude dodržovat dohodu a zrušit sankce bude možné už v lednu,“ prohlásil v diskusi demokratický senátor Ben Cardin. Stephen Mull, hlavní americký koordinátor pro dohled nad plněním smlouvy, senátorům připomněl, že smlouva ukládá Íránu plnit dojednané závazky korektně, nikoli rychle. Kdy se tak stane, nelze podle Mulla předpovědět.

Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu prohlásil, že jeho země své závazky splní během příštích dvou týdnů tak, aby sankce mohly být v lednu zrušeny. Írán v souladu se smlouvou uzavře některé ze svých centrifug a zbaví se stanoveného objemu obohaceného uranu, řekl prezident.

Kerry v dopisu napsal, že Írán se nedopouští žádných tajných či jiných aktivit, které by mohly dál posunout jeho vývoj jaderných zbraní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]