Johnson měl projev na Facebooku. Mluvil o novém začátku a přátelství s Evropou

Repro fb

Boris Johnson | FOTO: Repro fb

Britský premiér Boris Johnson nepromluvil u příležitosti brexitu k britské veřejnosti skrze veřejnoprávní BBC, nýbrž ze svého facebookového a twitterového účtu. Prohlásil, že odchod Británie z Evropské unie není koncem, ale začátkem a okamžikem národního obrození a změny. Evropská unie se podle něj vydala směrem, který Británii už nevyhovuje.

„Nejdůležitější věcí, kterou je třeba dnes večer říct, je, že tohle není konec, ale začátek,“ řekl britský premiér. „Toto je moment, kdy začíná svítat a kdy se opona zvedá k novému jednání v našem skvělém národním dramatu,“ dodal.

Brexit je podle Johnsona i příležitostí využít „znovunabyté suverenity“ a zajistit změny, které si lidé přejí. Těmi jsou podle předsedy vlády mimo jiné lepší kontrola migrace, rybolovu či uzavírání nových obchodních dohod.

Pavel Hofman

Navzdory všem přednostem a kvalitám se podle Johnsona Evropská unie za posledních 50 let vyvinula směrem, „který naší zemi už nevyhovuje“. Johnson také hovořil o tom, že si přeje přátelství s Evropskou unií.

Britská společnost se teď podle premiéra dělí na tři části. Pro jednu z nich brexit představuje „okamžik naděje, okamžik, o kterém si mysleli, že nikdy nepřijde“. Druhá skupina pociťuje „úzkost a ztrátu“. Třetí částí britské společnosti, která je podle premiéra možná největší, se „začala obávat, že celá ta politická pře nikdy neskončí“.

Úkolem britské vlády je teď podle Johnsona zemi sjednotit a vést kupředu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner