Johnson: Po generaci svobody přichází generace krveprolití a mizérie

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Na bezpečnostní konferenci, jež se k situaci na Ukrajině konala minulý týden v Mnichově, vystoupil s jedním z nejlepších projevů britský premiér Boris Johnson. Zde jsou nejvýznamnější citáty z jeho proslovu.

Pokud bude Ukrajina poražena brutální silou, stejně nevidím možnost, jak by bylo možné zemi rozkládající se na čtvrt milionu čtverečních mílích a největší národ v Evropě po Rusku samotném utlačovat a podřídit napořád.

Po generaci svobody teď nadchází generace krveprolití a mizérie.

Bude-li Ukrajina napadena a bude-li přemožena, budeme svědky zničení demokratického státu, země, která byla po celou generaci svobodná a má hrdou tradici svobodných voleb. A pokaždé, když západní ministři navštívili Kyjev, ujišťovali jsme ukrajinský lid a jeho představitele, že pevně stojíme za jejich suverenitou a nezávislostí.

Jak prázdná, jak bezvýznamná a jak urážlivá by se tato slova zdála, kdybychom – právě ve chvíli, kdy je jejich suverenita a nezávislost ohrožena – jednoduše odvrátili zrak. Pokud dojde k napadení Ukrajiny, otřese to celým světem a ozvěna tohoto otřesu bude slyšet až ve východní Asii a bude slyšet i na ­Tchaj-wanu.

Riziko spočívá v tom, že si to lidé vyhodnotí tak, že se agrese vyplácí a síla zavdává právo. Neměli bychom tedy podceňovat význam tohoto okamžiku a toho, co je v sázce.

A pokud prezident Putin věří, že těmito kroky NATO zatlačí zpátky či zastraší, uvidí, že opak je pravdou.

Británie se vždy postaví za svobodu a demokracii kdekoli na světě, a když říkáme, že náš závazek vůči evropské bezpečnosti je neměnný a bezpodmínečný, tak svými činy dokazujeme, že to myslíme vážně. Náš příspěvek NATO je největší z evropských zemí, protože chápeme význam kolektivní bezpečnosti a stejně jako naši evropští přátelé stáli při nás, když ruský stát použil chemickou zbraň v Salisbury, bude i Británie stát při vás.

Existuje cesta ven, pokud se po ní prezident Putin bude chtít vydat. Je třeba se bavit o hrozbách, které tvrdí, že vnímá, protože ve skutečnosti, jak všichni víme, jsou tyto hrozby pouhou iluzi.

Jsou produktem setrvalého,…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]