Jordánský premiér Bisher al-Khasawneh prohlásil, že ze strany Izraele nehodlá akceptovat jakékoliv pokusy o vysídlení Palestinců z Pásma Gazy nebo ze Západního břehu a Jordánsko bude takové kroky považovat za vyhlášení války. Podle Khasawneha je třeba skoncovat s beztrestností Izraele.
„Nebude žádné vysídlení, žádná nová Nakba, dá-li Bůh, žádné přesídlení a žádná alternativní vlast,“ apeloval Bisher al-Khasawneh, premiér Jordánska, v prohlášení na sociální síti X a zdůraznil, že Jordánsko považuje jakékoli pokusy o vytlačení Palestinců z Pásma Gazy nebo Západního břehu za červenou čáru.
„Jordánská vláda bude považovat vyhnání Palestinců z jejich území za vyhlášení války,“ pokračoval a pohrozil, že v případě eskalace „izraelské agrese“ budou na stole všechny možné reakce.
Pokračování zločineckých bojových operací v palestinské enklávě, jak uvedl, je podle něj flagrantním porušením mezinárodního práva a mezinárodního humanitárního práva. „Beztrestnost a mlčení o těchto porušováních odhalují hanebný dvojí standard. Je nutné skoncovat s beztrestností Izraele a jeho podporou, která mu dává povolení zabíjet palestinské civilní obyvatelstvo.“
O vysídlení Palestinců hovořil jordánský premiér v souvislosti s dokumentem, který v říjnu vytvořilo izraelské ministerstvo pro zpravodajské služby. Podle serveru The Times of Israel se v něm doporučuje nuceně vysídlit Palestince z Pásma Gazy na Sinajský poloostrov v Egyptě, přičemž izraelská vláda samotný význam dokumentu bagatelizovala a nesouhlas vyjádřil i Egypt.
Dokument v první řadě řeší přesun civilního obyvatelstva do stanových měst na severní Sinaji a případné vybudování měst a otevření humanitárního koridoru. Plán zahrnuje také několik kilometrů širokou „sterilní“ zónu uvnitř Egypta, která by měla zajistit, aby se obyvatelstvo nemohlo usadit na izraelských hranicích.
K těmto plánům se již vyjádřil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten uvedl, že takové plány na přesuny by mohly pouze zasít „hrozny hněvu“ a komplikují řešení palestinsko-izraelského konfliktu. Moskva je, podle jeho slov, pokud jde o plány na zničení vyhlídek na vytvoření palestinského státu a odsouzení Palestinců k věčné existenci bez práv velmi opatrná.
Jordánsko se vůči izraelskému bombardování Pásma Gazy, při němž podle Ammánu umírají nevinní lidé a které způsobuje humanitární katastrofu, vymezilo již v minulém týdnu, kdy informovalo o tom, že na protest stahuje svého velvyslance v Izraeli a zároveň se vyjádřilo, že izraelský velvyslanec není v jejich zemi vítán.