Jourová by svůj boj za svobodu médií měla začít ve vlastní straně

Jourová a Babiš (ČTK)

Jourová a Babiš | FOTO: ČTK

Málokdy slyšíme od českých politiků tolik slov o obraně svobody médií a svobody slova jako nyní od české eurokomisařky Věry Jourové z hnutí ANO. Se svojí přidělenou agendou ochránkyně evropských hodnot se veřejně výrazně identifikuje a svobodě médií se věnuje prakticky denně. Zejména v Maďarsku. Ohledně Česka její práci ale moc nevidíme a je to velká škoda. Právě v naší zemi má totiž Věra Jourová velký prostor pro principiální postoje a může i fakticky něco dobrého udělat. Navíc je třeba paní eurokomisařce doporučit, nejen aby své odhodlání bojovat za svobodu médií aplikovala ve své vlastní zemi, ale dokonce i ve své vlastní straně. Je zde vskutku oč bojovat.

Věra Jourová musí vědět, že se její strana na domácí půdě pevně spojila s antiliberálními a proruskými stranami, aby společně dosadily do Rady České televize tvrdé odpůrce hodnotového rámce Evropské unie, kteří jdou otevřeně po krku svobodomyslným a profesionálním novinářům. Je to její strana, kdo při dosazování členů mediálních rad prosazuje odpůrce západního konceptu svobody a demokracie. A koneckonců je to právě předseda její strany, kdo ovládl klíčové české deníky, dosadil antiliberální a antievropské šéfredaktory, kteří tyto noviny podřídili potřebám vládní propagandy.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Kdyby to Věra Jourová myslela se svobodou slova vážně, těžko by se spojila s hnutím ANO, které svobodu médií již roky surově potlačuje. Právě proto musela vzniknout řada nových mediálních projektů, jako je i deník FORUM 24, aby suplovaly úkoly médií při kontrole moci, což právě šéf hnutí ANO a český premiér Andrej Babiš zničil.

Na paní Jourové něco nesedí. Člověk by jí rád věřil, ale jde to těžko. V Evropském parlamentu je hnutí ANO v liberální frakci eurofederalistů, a přitom na české scéně toto „hnutí“ či jeho předseda dosazuje do médií odpůrce EU a likvidátory svobody. Je to docela obyčejný podvod vůči partnerům v EU a nelze se zbavit dojmu, že tomuto podvodu, který zakrývá metody vládnutí Andreje Babiše na české domácí scéně, Věra Jourová tiše slouží. A v takovém případě je horování pro svobodu bohužel naprosto jalové a prázdné.

To, co provedla strana Věry Jourové českým médiím a nyní zejména České televizi, je neomluvitelné. Čekáme s napětím, kdy se konečně eurokomisařka ozve, vymezí se vůči hnutí ANO a podpoří to, aby se potlačování svobodných médií v České republice stalo evropským tématem. Jinak paní Jourová káže sice lahodné víno, ale pije otrávenou vodu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články