Jourová má ostudu. Polští politici připomínají, že ji Babiš dosadil do Evropské komise

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová | FOTO: ČTK

Polští politici jsou znechuceni z výroků českého prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Babiš v debatě vyloučil, že by jako prezident pomohl Polsku či pobaltským zemím v případě napadení. Později svá slova korigoval. Výrok odsuzují politici z polské vládní strany i z opozice. Přitom připomínají, že česká eurokomisařka Věra Jourová, která Polsko ostře kritizuje kvůli reformě tamní justice, pochází z hnutí ANO a Babiš ji do Evropské komise dosadil. 

Mezi politiky polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) se objevují i názory, že je Babiš napojený na Rusko. „Babiš … zakladatel strany ANO, řekl, že by neposlal armádu na pomoc Polsku, kdyby bylo napadené. Místopředsedkyně ANO Jourová léta útočí na Polsko kvůli reformě soudnictví. Teď je všechno jasné! Jsem zvědavý, kde jsou platební příkazy z Moskvy!“ napsal na twitteru poslanec PiS Bartosz Kownacki.

Polská europoslankyně za PiS Beata Mazureková k případu napsala: „Babiš – kandidát na českého prezidenta a agent státní bezpečnosti, řekl v debatě, že by neposlal armádu na pomoc Polsku. Je to bývalý premiér, který způsobil problémy kvůli Turówu, a také navrhnul Jourovou.“ Zejména strana PiS totiž čelí výtkám Věry Jourové kvůli porušování principů právního státu.

Jourová je bývalou místopředsedkyní ANO a od roku 2014 působí jako eurokomisařka. V současné unijní exekutivě má na starosti hodnoty a transparentnost. Brusel už léta vede s Varšavou spor kvůli justiční reformě. Komise kvůli tomu zatím Varšavě neuvolnila výplatu peněz z unijního fondu obnovy po pandemii covidu-19.

Babiše kritizuje i polská opozice. Poslankyně Levice Wanda Nowacká jeho výrok zpochybňující české závazky vyplývající z členství v NATO považuje za „velmi hloupý, poškozující vzájemné vztahy a kompromitující, protože Česko i Polsko jsou členy NATO“. Podle Pawla Kowala z Občanské koalice se Babiš stal „rezonátorem“ ruského prezidenta Vladimira Putina. „Babiš začíná konkurovat Orbánovi,“ řekl v rozhlasové stanici RMF FM na adresu někdejšího českého premiéra a současného šéfa maďarské vlády, který je jediným evropským politikem v důležité funkci, jenž projevuje vstřícnost vůči Rusku. Předseda Polské lidové strany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz napsal, že „Babišovy výroky… jsou absurdní a nebezpečné. Jde o zpochybňování důvěry vůči NATO a vzájemné spolupráce. V Kremlu mohou otevírat šampaňské.“

Pozici Věry Jourové ve sporech o právní stát s Polskem a Maďarskem zpochybňuje podle komentátorů deníku FORUM 24 skutečnost, že jako eurokomisařka mlčela k tomu, když její stranický šéf ovládl velká česká média a zneužíval je ke svému politickému boji. Jourová také mlčela k porušování pravidel při čerpání evropských dotací Babišovou firmou Agrofert, kvůli němuž proběhla na úrovni EK dvě auditní řízení a opakovaná debata v Evropském parlamentu s ostře odsuzujícími usneseními Babišových praktik. Babiše kvůli dotacím a ovládání médií opakovaně a tvrdě odsoudila většina europoslanců. Na obojetný přístup Jourové, která se staví do role strážkyně demokracie a přitom pochází z hnutí, jež demokracii podle řady pozorovatelů destruuje, poukázala v Evropském parlamentu již řada poslanců, mimo jiné i z Polska.

Jourová přitom již léta důsledně nevystupuje jako politička spjatá s hnutím ANO, ale ještě v roce 2021 se ukázalo, že ze svého platu odvádí do Babišovy stranické pokladny pravidelný vysoký příspěvek, jak o tom informoval Týdeník FORUM.

Babiš v pondělí v souvislosti se svým vystoupením v nedělní předvolební debatě řekl, že kolektivní obranu v rámci NATO nikdy nezpochybnil. Prý si jen nechtěl představit, že by mohla vypuknout třetí světová válka. Uvedl, že politici musejí usilovat o mír a zabránit válce.