Eurokomisařka Věra Jourová z titulu své agendy v Evropské komisi prezentuje opatření, jimiž chce Evropa dát Maďarsku najevo nesouhlas s tamním vývojem. Maďarsko se vzdaluje principům právního státu, vládní síly potlačily mediální svobodu a dochází tam k nebezpečnému propojování byznysu s politikou.
Všechny tyto výtky vůči vládě premiéra Viktora Orbána jsou bohužel legitimní. K principům právního státu a k dalším pravidlům fungování demokratické společnosti se každá členská země smluvně zavázala při vstupu do Evropské unie. Kdyby tedy tamní orgány nevyžadovaly plnění těchto smluv, postrádalo by těsné evropské společenství svůj smysl.
Přesto se nemůžeme zbavit pocitu nepatřičnosti a absurdity, když v roli přední vychovatelky Maďarů vystupuje právě Věra Jourová. Do pozice eurokomisařky se totiž dostala díky skandálnímu propojení politiky a byznysu a potlačení mediální svobody předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem, který ji do Bruselu dosadil. Jourová v ANO působila jako 1. místopředsedkyně, za ANO se dostala do poslanecké sněmovny a po volbách v roce 2013 byla dokonce několik měsíců ministryní pro místní rozvoj.
Čtyři roky se Babišem zabývaly jak Evropský parlament, tak Evropská komise. Bylo to neobyčejně ostudné před celou Evropou, ovšem paní eurokomisařka Jourová po celou dobu důsledně mlčela. A nyní bojuje za právní stát a demokracii v Maďarsku. Je velká škoda, že paní Jourové nepřišlo stejně důležité bojovat za právní stát a demokracii v její vlastní zemi.
A tak se díváme na trapné divadlo, jak někdo, kdo se přiživil na odporných metodách Babišova dobývání moci, káže Maďarům o evropských principech. Role nadřazené vychovatelky je v jejím případě tak děsivě trapná, že by každého hrdého uličníka mohla vést spíše k zatvrzelosti než k nápravě. Přitom kupříkladu Orbánova koketérie s Putinem je samozřejmě vážná a nebezpečná věc. Měl by se k ní však vyjadřovat někdo, kdo nekryl ve své zemi zavádění ruského stylu řízení médií.