Jsem potomek řecké uprchlice, píše Konvička. Ale jiné uprchlíky tady nechce…

O docentu Konvičkovi se toho ví mnoho a často se o tom také píše. Docent přes motýly je známý svým vyhraněným postojem k islámu, muslimům a uprchlíkům. Proslulý je jeho výrok o „namletí muslimů do masokostní moučky“, za který jej policie obvinila z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobody, za což mu hrozí až tři roky za mřížemi.

Konvička opakovaně varuje před přijímáním uprchlíků z Afriky a Blízkého východu. Příchod těchto lidí považuje za riziko ekonomické, zdravotní i demografické. Na demonstraci v sobotu 6. února označil politiky, kteří chtějí přijímat uprchlíky za „pitomce“ a podporovatele migrantů za „kolaboranty“.

V tomto kontextu působí tak trochu zvláštně, když zjistíte, že Konvička sám by v Česku dnes asi nebyl, kdyby kdysi jeho matka nepřišla ve vlně komunistických uprchlíků z Řecka, kde tenkrát zuřila občanská válka.

Po jejím skončení se na území tehdejší Československé republiky usadilo více než 12 000 emigrantů. Mezi nimi i matka Martina Konvičky, uprchlice z ozbrojené větve komunistické strany, skupiny Ellas. Konvička se tak dnes, dle Wikipedie, řadí mezi známé osobnosti řecké menšiny v Česku. On sám svůj původ ani netají.

Na svém facebookovém profilu napsal: „Jsem potomek řecké uprchlice (z pro komunistické skupiny Ellas) a českého tatínka.“

Konvicka_FB

„Dost mne šokuje, že její syn je proti tomu, aby se naše země zachovala k současným uprchlíkům stejně, jako tenkrát k jeho matce,“ řekl pro Svobodné fórum Honza Michl, který se s Konvičkou zná z dětství.

Zdálo by se tedy, že by „docentovi přes motýly“ nemělo míchání kultur zas až tak vadit. Anebo by stačilo, kdyby ze svého protiuprchlického tažení trochu ubral. Třeba na polovinu. Když, jak sám říká, má z matčiny strany půlku rodiny v Řecku

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner