Jsem přesvědčením komunistka, přiznala Pirátka. Chce se stát šéfkou strany

Jana Michailidu (Pirátská strana / se svolením autora)

Jana Michailidu | FOTO: Pirátská strana / se svolením autora

Pirátka Jana Michailidu se veřejně hlásí ke komunistické ideologii. Na fóru strany veřejně prohlásila, že se cítí jako původní, demokratická komunistka. Michailidu se v sobotu utká s Ivanem Bartošem o post šéfa Pirátské strany.

Michailidu se se svou politickou preferencí pochlubila na online fóru strany poté, co se jí jeden z členů fóra zeptal na její politické názory. „Několikrát jsem narazil na to, že jsi zastánkyní komunismu – v tom nebolševickém, nestalinistickém pojetí. Moc nechápu, co to konkrétně znamená, tak bych si pod tím rád představil něco konkrétního. Co to tedy konkrétně znamená a jakou roli v tom hraje Tvůj názor na kapitalismus. Jak to jde dohromady s Pirátskou stranou,“ napsal.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém),“ reagovala Michailidu, která v České pirátské straně působí bezmála deset let.

Následně odkazovala na knihu „Marxismus a Bolševismus: Demokracie a diktatura“ od Karla Kautského. „Pokud ti není jasné, co znamená komunismus, doporučuji si přečíst něco o marxismu,“ vzkázala Pirátka.

Diví se Piráti…

„Hlásíš se k myšlence komunismu. Nebojíš se, že debata, která se po tvém případném zvolení rozjede, Piráty definitivně pohřbí?“ reagoval na pirátském fóru bývalý stranický poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Minimálně některá média tento příběh rozjedou a jsem si jistý, že naši příznivci si s tím na sítích nebudou vědět rady. Chystáš v této věci ve spolupráci s mediálním odborem nějakou komunikační strategii?“ dodal.

Michailidu se ale prý nebojí a údajně nade vše ostatní cítí společenský konsenzus.  „V tomto kontextu myslím, že moje vnitřní přesvědčení a vnímání ideálního rozložení světa je asi tak stejně relevantní jako moje veganství – ano, mám to tak, ale nikomu dalšímu to necpu,“ dodala Michailidu na veřejném fóru.

… a diví se i další

Její politická preference vzbudila vlnu reakcí na sociálních sítích i mezi příslušníky jiných politických stran. „Jako doktorantka určitě ví, co je to oxymóron. Za označení řady Pirátů za neomarxisty jsem na tw dostával čočku. Zlatá Káča Konečná…“ zavtipkoval na účet šéfky komunistů expremiér Mirek Topolánek.

„Kandidátka na šéfku Pirátů Jana Michailidu přiznala, že je přesvědčením komunistka! Toto přiznání z řad Pirátů oceňuji a beru ho jako potvrzení toho, co my na magistrátu už dávno víme…“ dodal europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podle Michailidu si Piráti nevedou špatně, jen jsou unavení a měli by se zaměřit na to, jak vytvořit příjemné prostředí pro dobrovolníky. Na pirátském sjezdu pak plánuje kandidovat na místo předsedkyni strany. Utká se tak s dosavadním šéfem Ivanem Bartošem, který levicovou orientaci strany odmítá a označuje ji za liberálně-středovou. Bartošovi a Michailidu se postaví i Lukáš Wagenknecht. Společně s Michailidu patřili k části strany, která po výsledku říjnových voleb nechtěla být součástí vlády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články