Jsem rád, že skončilo zemanovské paktování s oligarchy

Prezident Miloš Zeman (ČTK / Šulová Kateřina)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Konečně skončila smutná éra prezidentství Miloše Zemana a novým prezidentem se stal Petr Pavel. Musím říci, že jeho inaugurační projev mě naplnil nadějí, že v čele státu stojí osobnost, která nezpochybňuje naše spojenecké závazky, jasně podpořila Ukrajinu napadenou ruským agresorem a podporuje naše zakotvení v NATO a Evropské unii, které jsou klíčové pro naši bezpečnost a ekonomickou prosperitu.

Prezident Pavel také zdůraznil, že nejsme žádným mostem mezi Západech a Východem, jak v už roce 1945 bohužel mylně hlásal jeho předchůdce Edvard Beneš, ale jsme součástí Západu. To považuji za důležité, protože my jsme v historii nikdy s Východem neměli nic společného, už více než tisíc let patříme k západní civilizaci a kultuře, o čemž svědčí naše demokracie, gotické katedrály, barokní paláce, hudba, literatura a další.

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

To bohužel zpochybňoval jeho předchůdce Miloš Zeman, který prosazoval politiku všech azimutů, tedy v podstatě navazoval na Beneše a jeho chybné teorie českých zemí jako nějaké spojnice mezi Západem a Východem. Řekl bych, že svým podlézavým chováním k Rusku a Číně zacházel až příliš daleko a poškozoval české národní zájmy.

Skandální pro mně je, že se stýkal s lidmi pochybných charakterů, o nichž kdysi mluvil jako o tunelářích a podvodnicích. Zeman ještě jako premiér vyhlašoval akci Čisté ruce, která měla potrestat privatizační zločiny. To bylo chvályhodné, kdyby se ovšem v nedávné minulosti nepřátelil s těmi, které ještě předtím tvrdě odsuzoval. Těžko říci, co stalo příčinou této schizofrenie.

Zeman jezdil na jakési akce na řecký ostrov Rhodos, které pořádal ruský oligarcha a exdůstojník sovětské komunistické tajné policie KGB Vladimír Jakunin. Dokonce o něm (naštěstí už bývalý) prezident prohlásil, že je jeho přítelem. Jak však doložil ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, Jakunin získal pochybným způsobem pohádkové miliardové bohatství včetně luxusního paláce nedaleko Moskvy, na které si nemohl vydělat z legálních příjmů. Navalnyj o Jakuninovi mluví jako o mafiánovi a zločinci, a okolnosti nasvědčují, že tomu tak je. Před soudem v Rusku chrání Jakunina pouze Putinovo krytí, Přesto se s takovým problematickým člověkem Miloš Zeman stýkal.

Jsem proto rád, že zemanovská éra už skončila a nová hlava státu se nebude scházet s lidmi s pověstmi mafiánských bossů. Věřím, že na Pražský hrad se po předchozí devastaci vrátí slušnost a morálka.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články