Jsem zaskočený a zděšený, kolik zloby a nenávisti se spojilo v Babišovi, říká Ivan Langer

AUTOR: Pavel Hofman

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer se posledních sedm let snaží politice vyhýbat. Přesto je jeho jméno stále spojováno s mnoha kauzami a dokonce se psalo, že má prsty v nahrávkách Juliuse Šumana. Člen ODS v rozhovoru na Barovce pro FORUM 24 přiznal, že se bojí výsledku voleb, vysvětlil, jak pokračují jeho soudy s Mafrou a řekl, co by podle něj znamenalo, pokud by Andrej Babiš získal ministerstvo vnitra.

Necelý měsíc před parlamentními volbami není Ivan Langer moc pozitivně naladěn. „Vzhlížím k nim s velkým očekáváním, ale i jistou obavou. Myslím, že buď dopadnou špatně, nebo dopadnou ještě hůř,“ říká exministr vnitra. „Obávám se, že bude pokračovat neuvěřitelná proměna naší společnosti, kdy stát bude sehrávat stále větší roli drába, který nám bude říkat, co můžeme, co nesmíme. Trestat nás za nesmyslné výmysly nějakých zvláštních lidí, jejichž myšlenkové schéma neumím rozpoznat,“ dodává.

Přestože se Langer věnuje advokacii, občas ho novináři spojují se současným politickým děním. Například před časem, kdy byl označen za jednoho z těch, kteří patří do Skupiny Šuman, na jejímž twitterovém účtu se objevily nahrávky Andreje Babiše. „Mám pocit, že ze mě vytvořili takového temného démona. Když už nemáte vysvětlení, jak je možné, že se něco děje, nebo proč se něco děje, tak se zamyslíte a řeknete – za tím bude Langer,“ vysvětluje.

„Myslím si, že tohle bude stejný případ. Já jsem s hrůzou, překvapením a vyděšením zjistil výsledek myšlenkových pochodů jednoho nejmenovaného novináře z veřejnoprávního rozhlasu (Janek Kroupa – pozn. red.). Já si nikoho nenahrávám, nahrávky si nikde neuchovávám a ani je nesdílím ve veřejném prostoru, a tudíž nejsem Julius Šuman,“ říká rázně bývalý místopředseda poslanecké sněmovny, který naznačuje, že bude chtít konfrontaci s Českým rozhlasem u soudu.

Tam se průběžně setkává i se zástupci vydavatelství Mafra, které ovládá Andrej Babiš. Důvodem jsou články, ve kterých bylo naznačováno, že je Langer napojen na organizovaný zločin. „Redaktoři Mladé fronty lhali. Když si to celé dáte do souvislostí, které je jmenují Ano-fert-press, a když si uvědomíte, že některé věci, které se odehrávají v médiích, mají potom reálný obraz ve fungování a v konkrétních krocích orgánů činných v trestním řízení. Ať už policie, nebo státní zastupitelství,“ upozorňuje advokát.

„A potom, když vidíte, jak toto všechno je využíváno v rámci politického boje majitelem Anofertpressu, tak buď se z toho zblázníte, buď se z toho potento, anebo si řeknete ne, toto nemůžu trpět a musím jít bojovat. A tak bojuji,“ říká Langer. „Žádné soudní rozhodnutí, žádný rozsudek, však nedokáže napravit škody, které způsobí zlé slovo, tedy lež nebo pomluva,“ dodává.

Ještě před lety však taková nevraživost mezi Babišem a Langerem nepanovala, ba naopak. Byli přátelé a slovenský podnikatel byl dokonce exministrovi vnitra na svatbě. Zlom nastal, když se Langerovi začalo nelíbit, jak oligarcha kumuluje moc.

„Já jsem mu kdysi napsal, že to, co on představuje, je de facto všechno, proti čemu já jsem od listopadu 1989 bojoval. A že taková koncentrace moci ekonomické, politické a mediální byla naposled v rukou komunistů v totalitním státě a to, co představuje on není slučitelné s mým hodnotovým systémem. Možná tohle byl důvod, že takhle proměnil své myšlenkové schéma a začal se chovat tak, jak se choval, ale já mu do hlavy nevidím,“ říká Langer.

„Myslím si, že prodělal velkou změnu a sám jsem zaskočen a zděšen, kolik zloby a kolik nenávisti se může spojit v jednom člověku a jak to propojení dokáže infikovat celou společnost a proměnit ji,“ dodává s obavami.

Jako bývalý ministr vnitra má Langer jasno, že Babiš po tomto úřadu touží. „Babiš ho určitě chce. Minulé volby pro něj byly o jeho budoucnosti, toto jsou volby o jeho životě. Proto vynaloží veškeré úsilí, aby v nich uspěl a také aby uspěl v případném povolebním vyjednáváním,“ vysvětluje člen ODS. „A jestli mluvím o ohrožení samotné podstaty této společnosti, tak v případě, že by došlo k něčemu takovému, tak člověk bude potom muset jen doufat, že všichni ostatní se budou dostatečně bránit. V rukou ANO bychom se dostali zpět před listopad ´89,“ dodává Ivan Langer v rozhovoru na Barovce.

Ve videu se také dozvíte:

Jak vnímá dnešní situaci v ODS?

Je mu bližší politika Petra Fialy, nebo Václava Klause mladšího?

Co může přinést psychologická změna společnosti?

Jak se podle něj změnil mediální svět a proč je nebezpečné to, o čem se nepíše?

Proč Robert Pelikán nefunguje jako ministr spravedlnosti, jak by měl?

Jak dopadla kauza, při jejímž vyšetřování byl za přítomnosti kamer eskortován Šlachtovou ÚOOZ?

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme