Jsem zděšený z toho, že bychom měli jít maďarskou cestou, říká Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Návštěva Viktora Orbána v České republice je všeobecně brána jako předvolební podpora maďarského premiéra jeho českému protějšku. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je ovšem velmi znepokojující, pokud by se pro naši zemi mělo stát Maďarsko vzorem.

Ústecký kraj je pro Babiše velmi důležitý. Právě v něm totiž kandiduje třeba i proti lídrovi koalice PirSTAN. Zatímco šéf hnutí ANO pozval maďarského předsedu vlády právě do oblasti, kde chce oslovit voliče, Bartoš takovou návštěvu nevítá.

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

“Pan premiér Babiš teď používá Viktora Orbána ve své kampani, což je samo o sobě dost divné. Není to státní návštěva, není to diplomatický vztah České republiky a Maďarska,” myslí si Bartoš. “Jsem z toho dost zděšený, protože tím premiér Babiš říká, že by asi ČR měla hledat vzor v Maďarsku, jít touto cestou,” dodává.

Šéf Pirátů připomněl, že už dnes se často hovoří o “orbanizaci” České republiky, což není nic, na co bychom měli být hrdí. “Předevčírem jsme měli s kolegy ze STAN a primátorem Hřibem setkání s panem Karácsonym. To je primátor Budapešti, který nám popisoval velmi konkrétně ty situace, které jsou v Maďarsku,” říká Bartoš.

“Ať už je to velký tlak na obsazení soudů či neumožnění opozici vystupovat v médiích, nejen těch veřejnoprávních. I to, že Viktor Orbán už pět let vládne pomocí nouzového stavu a dekretů,” připomíná lídr ústecké kandidátky koalice PirSTAN.

Bartoš doufá, že takovou budoucnost naši občané pro Českou republiku nechtějí. “Věřím, že volby rozhodnou o tom, že ČR patří do západní Evropy, a že bychom měli hledat partnery mezi liberálními demokratickými zeměmi, které ctí vládu práva a občanské svobody, a nevázat se na Viktora Orbána, který je mimo jiné velký kamarád pana Putina,” zdůraznil šéf Pirátů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články