Jsem znepokojen vašimi urážkami, píše šéf europarlamentu Babišovi. Naše rezoluce brání rozpočet EU

David Sassoli (Evropská unie)

David Sassoli | FOTO: Evropská unie

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli napsal dopis českému premiérovi Andreji Babišovi. V něm odmítl Babišova slova o tom, že se europarlament „vměšuje do vnitřních záležitostí České republiky“, když schválil usnesení týkající se jeho střetu zájmů, ovládání médií nebo trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo.

„Rád bych využil této příležitosti a připomněl, že smlouvy EU dávají Evropskému parlamentu pravomoc a povinnost udělit nebo zamítnout absolutorium Evropské komisi týkající se plnění rozpočtu EU,“ připomíná Babišovi Sassoli. Evropský parlament může podle něj požádat Evropskou komisi, aby „poskytla důkazy o výdajích nebo fungování systémů finanční kontroly“.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Usnesení přijaté Evropským parlamentem je proto třeba považovat za součást tohoto procesu a za akt vyplývající z jeho pravomocí v oblasti rozpočtové kontroly a demokratického dohledu, k němuž by měli všichni představitelé EU přistupovat s nejvyšší úctou,“ uvedl Sassoli.

Předseda Evropského parlamentu zdůraznil, že Výbor pro rozpočtovou kontrolu EP bude pokračovat v plnění svých povinností, jejichž součástí je i předcházení potenciálním střetům zájmů a kontrola plnění rozpočtu Evropské unie.

Sassoli se v dopise také vrátil k urážkám, které premiér Babiš adresoval europoslancům Monice Hohlmeierové, Tomáši Zdechovskému a Mikuláši Peksovi, kteří v únoru byli v České republice na kontrolní misi Výboru pro rozpočtovou kontrolu. „Chtěl bych také vyjádřit velké znepokojení nad osobními útoky namířenými proti některým členům Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP v souvislosti s tímto případem. Po nepřijatelných provokacích je jeden poslanec Evropského parlamentu a jeho rodina stále pod policejní ochranou. Jistě chápete, že tyto případy sleduji velmi pečlivě a jsem připraven aktivovat všechny dostupné postupy k ochraně integrity zvolených poslanců tohoto parlamentu,“ stojí v dopise.

Evropský parlament přijal usnesení, které obsahuje celkem padesát bodů, 19. června. Hlasovali pro něj zástupci všech politických frakcí. Babiš rezoluci poté odmítl stejně jako ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Stejně se na svém pondělním zasedání zachovala i česká vláda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]