Vláda minulý týden schválila státní rozpočet pro rok 2024. Podle plánu by měl deficit činit 252 miliard korun. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ale na sociální síti X vládu zkritizoval. Podle něj neexistuje objektivní důvod, proč by měl schodek být tak vysoký, jelikož se neočekávají žádné mimořádné výdaje jako v předchozích letech.
Ministerstvo financí o rozpočtu na příští rok informovalo minulý týden. Rozpočet počítá s celkovými příjmy 1940 miliard a výdaji 2192 miliard. Rozpočet nyní dostane k posouzení sněmovna, v prvním čtení by ho měla projednávat na konci října.
„Sestavili jsme první rozpočet této vlády, který nečelí mimořádným výdajům vyvolaným vnějšími krizemi, jako bylo skokové zdražení energií nebo pomoc Ukrajině či uprchlíkům hledajícím v ČR bezpečí před agresí Ruské federace. Schválený rozpočet tak můžeme označit jako odpovědný. Vracíme se k prioritě naší vlády, kterou je rozpočtová disciplína. Rozpočet plní naše závazky zvýšením výdajů na obranu a školství, nesaháme ani na sociální dávky – a to i přes rostoucí náklady na obsluhu státního dluhu,“ řekl k návrhu rozpočtu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Právě proto, že se neplánují mimořádné výdaje, je podle Kalouska deficit příliš velký. „Příští rok se předpokládá růst cca 2 %. Nejsou předpokládány žádné mimořádné výdaje (covid, kompenzace energií). Neexistuje proto objektivní důvod, proč by měl deficit atakovat hranici 300 mld. Jsme v tomto ohledu evropskou raritou. Smutnou raritou…“ napsal Kalousek na sociální síti X.
Není to poprvé, kdy Kalousek návrh kritizoval. „Oproti červencové prognóze, ze které má vycházet odhad příjmů, si vláda ‚přimalovala‘ na příjmech 19 mld., aby na výdajích mohla utratit o 19 mld. víc. Výdaje utratí zcela jistě, příjmy jsou ‚na vodě‘,“ napsal dříve. Upozornil také na to, že vláda přesunula přes 26 miliard deficitu na Státní fond dopravní infrastruktury. Tuto částku však bude potřeba přičíst k deficitu rozpočtu.
„Deficit vládního hospodaření tak bude i v příštím roce atakovat hranici 300 mld. a bude vysoko nad 3 % HDP. (1 % HDP = 77,5 mld.) O ‚odpovědný‘ rozpočet se nejedná v žádném případě. Je to rozpočet budoucnost extrémně zadlužující a silně proinflační. Ještě horší je střednědobý výhled na léta 2024 a 2025. Deficity 235 a 220 mld. jsou konsolidací jen kosmetickou, jsou spíše jen konzervací špatného hospodaření,“ dodal.
Do návrhu rozpočtu jsou započítána opatření z konsolidačního balíčku, který sněmovna projednává ve třetím čtení. V pondělí ministr financí Stanjura na sociální síti napsal, že pro nižší deficit neexistuje podpora ani v jedné komoře parlamentu. „Podle průzkumu před balíčkem 80 % našich voličů chce šetřit. Na žádné z 55 úspor ale nebyla většinová shoda. Platí tedy ‚spořte, ale ne v mé kapse‘. Kdyby zde byla poptávka po nižších deficitech, rád navrhnu pod 200 mld. Neexistuje pro to ale podpora ani v jedné komoře parlamentu,“ uvedl.