Jsme nebezpečně blízko jaderné válce. Nejen kvůli Rusku, varuje uznávaný expert

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Podle odborníka na bezpečnost je sice ruské vyhrožování použitím jaderných zbraní vážný problém, ne však jediný. Hrozí totiž nebezpečí i od dalších zemí, které disponují jaderným arzenálem. 

Kromě Ruska je nutné věnovat pozornost i Číně a Severní Koreji, myslí si podle zprávy The Telegraph britský poradce pro národní bezpečnost Stephen Lovegrove. Především v souvislosti s obavami, že Čína a Rusko modernizují své zbraně hromadného ničení, se podle jeho názoru stále přibližuje možnost jaderné války katastrofických rozměrů.

(Týdeník FORUM)

Lovegrove uvedl, že válka na Ukrajině může znamenat, že „s větší pravděpodobností budeme svědky nečekaných a nepředvídatelných selhání při odstrašování. Ta způsobí rychlou eskalaci až do strategického konfliktu.“

Při svém vystoupení ve washingtonském Centru pro strategická a mezinárodní studia Lovegrove řekl, že jaderné válce se během té „studené“ dařilo zabránit jen díky jedné skutečnosti. Sovětský svaz a NATO spolu dokázaly mluvit s určitým vzájemným porozuměním, což dnes není možné.

Podle experta na bezpečnost je ovšem také velmi důležité, jaké signály vysílá Severní Korea. Její vůdce Kim Čong-un totiž vyhrožuje nejen svému jižnímu sousedovi, ale znepokojivé vzkazy posílá i do Spojených států amerických.

„Naše ozbrojené síly jsou zcela připraveny reagovat na jakoukoli krizi. Jaderný arzenál naší země je rovněž připraven poslušně, přesně a rychle mobilizovat svou absolutní sílu,“ uvedl Kim.

()

Zapomínat se ovšem nesmí ani na Čínu, která může v blízké budoucnosti napadnout  Tchaj-wan, upozorňuje Lovegrove. Před plánovanou návštěvou předsedkyně americké sněmovny Nancy Pelosiové na ostrově tak byla do Jihočínského moře poslána americká letadlová loď USS Ronald Reagan. To označila čínská strana za „ukazování svalů ze strany USA“.

Stephen Lovegrove také připomněl, že se Čína a Rusko dopustily opakovaného porušení mezinárodních smluv o jaderných zbraních. „Máme jasné obavy z čínského programu modernizace nukleárních zbraní, který zvýší počet i typy jaderných zbraňových systémů v jejím arzenálu,“ sdělil britský odborník.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]