Během projevu v prezidentském paláci v Athénách označil papež František Evropu jako silně zasaženou nejrůznějšími formami nacionalistického egoismu. Papež kritizoval evropský přístup k migrační krizi a chování Evropy popsal jako nekoordinované a zablokované. Evropa by místo toho měla být motorem solidarity.
Podle agentury Reuters papež již v minulosti kritizoval několik politiků, například bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, a to hlavně kvůli jeho přístupu k migraci. Ve svém projevu v Athénách žádného konkrétního politika nezmínil. Upozornil, že lidé by si měli dávat pozor na politiky, kteří jsou „posedlí popularitou, touhou po zviditelnění a které doprovázejí nereálné sliby“.
Papež se svou návštěvou snaží upozornit na neutěšené osudy migrantů, které označil za „hrozivou moderní Odysseu“. Cílem návštěvy je i posílit vztahy mezi Vatikánem a pravoslavnou církví.
Podle ČTK se jedná o první papežovu návštěvu řecké metropole za posledních dvacet let. V roce 2016 navštívil papež pouze ostrov Lesbos, kde zamířil do zařízení pro migranty. Setkal se se stovkami uprchlíků a s některými poobědval. Tři rodiny, přesně 12 lidí, z toho 6 dětí, odvezl s sebou do Říma.
Stav demokracie se nebezpečně zhoršil
Podle papeže Františka se stav demokracie ve světě nebezpečně zhoršil. „Tady se zrodila demokracie. Bez Athén a bez Řecka by Evropa i celý svět nebyly tím, čím jsou dnes,“ dodal papež během proslovu v řeckých Athénách.
Takzvané „písně sirén“ ze strany populistických politiků vábí nespokojené lidi a slibují jim snadná, ale nereálná řešení, uvedl. Papež varoval i před jednoduchými odpověďmi, které populisté nabízejí.
„Nemůžeme si s obavami nevšimnout, že jsme nyní, a nejen v Evropě, svědky ústupu od demokracie,“ poznamenal papež. Ve svém projevu, ve kterém citoval starověké řecké filozofy a spisovatele, vyzval k návratu k politice, která upřednostňuje obecné dobro, a naopak si nezakládá na vyvolávání strachu.
Papežova návštěva Athén započala dnešním setkáním s řeckou prezidentkou Katerinou Sakellaropulosovou. Následně by se měl setkat s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem a s nejvyšším představitelem řecké pravoslavné církve.