Jsme velmoc. Když nás NATO vyprovokuje, použijeme jaderné zbraně, hrozí Rusko

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Když jednáte s jadernou mocností, musíte samozřejmě propočítat všechny možné důsledky svého chování, řekl ruský vyslanec při OSN Dmitrij Poljanskij v rozhovoru pro britskou stanici Sky News. „Pokud bude Rusko vyprovokováno NATO, pokud bude Rusko napadeno NATO, proč ne, jsme jaderná velmoc,“ odpověděl na otázku britské novinářky, zda je Rusko odhodláno k použití jaderných zbraní.

Rusko se podle něj na Ukrajině žádných válečných zločinů nedopouští. „Samozřejmě mi nepřísluší to hodnotit. Já tam nejsem. Vy tam nejste. Díváte se na videa, díváte se na mnoho videí, která jsou považována za fake news. Vy věříte něčemu, já věřím něčemu jinému,“ řekl Poljanskij.

(Týdeník FORUM)

Novinářka Martha Kelnerová mu během rozhovoru ukázala snímky pořízené novináři agentury Associated Press v ukrajinském městě Mariupol, na nichž jsou zachyceny obytné bloky zasažené ruskými raketami a těla ukrajinských dětí pohřbená v úzkých zákopech. Velvyslanec při OSN ale odmítl uznat, že je za to zodpovědné Rusko. „Od samého počátku jsme říkali, že naše armáda není hrozbou pro civilní obyvatelstvo Ukrajiny.“

Jaderné zbraně jsou v bojové pohotovosti

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov už dříve v rozhovoru pro americkou televizi CNN odmítl vyloučit, že by se Moskva mohla uchýlit k jadernému útoku. Na otázku, za jakých podmínek by ruský prezident Vladimir Putin nasadil jaderné síly, Peskov odpověděl, že jaderné zbraně lze použít, pokud je ohrožena existence Ruska.

Podle Peskova Rusko na Ukrajině zatím nedosáhlo svých cílů. Mluvčí zároveň tvrdil, že „zvláštní vojenská operace probíhá přesně v souladu s předem stanovenými plány a cíli“.

Exploze ruského plavidla v ukrajinském přístavu (Nexta / se souhlasem)

„Máme koncepci národní bezpečnosti. Můžete se tam dočíst vše o důvodech použití jaderných zbraní. Mohou být v souladu s koncepcí použity, pokud je ohrožena sama existence naší země. V textu je uvedena řada dalších důvodů,“ řekl Peskov pro americkou CNN. Opakovaně také odmítl vyloučit, že by Rusko zvažovalo použití jaderných zbraní. „Pokud to bude existenční hrozba pro naši zemi, pak to může být (použití jaderných zbraní – pozn. red.)“.

Putin již dříve naznačil, že použití jaderných zbraní je možné proti zemím, které by představovaly pro Rusko hrozbu, a tři dny po začátku ruské invaze na Ukrajinu nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti.

„Agresivních vyjádření na adresu naší země se dopouštějí i vysocí představitelé předních zemí NATO, a proto přikazuji ministru obrany a náčelníkovi generálního štábu, aby uvedli síly odstrašování ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti,“ vysvětlil svůj krok podle agentury TASS Putin. Zmíněné odstrašující síly zahrnují balistické rakety a další zbraně s konvenčními bojovými hlavicemi, ale také jaderné zbraně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články