Jsou Češi největší rasisté v Evropě? Harvardská studie naznačuje, že ano

archiv F24

Ilustrační foto | FOTO: archiv F24

Česká republika se brání kvótám, imigrační vlna se jí tedy vyhýbá, přesto jsou podle Harvardské studie její obyvatelé největšími rasisty v Evropě. Pokud bychom se řídili pouze výroky, které zastávají například Tomio Okamura či Martin Konvička, asi by se nebylo čemu divit, ale jsme opravdu jako národ rasisté?

Projektu, který vznikal od roku 2002 a do roku 2015, se ho účastnilo přes 280 tisíc evropských respondentů. Zájemci vyplnili tzv. „implicitní test asociace (IAT)“ , při němž byly respondentům ukazovány tváře lidí černé i bílé pleti, a jejich úkolem bylo přiřadit k nim pozitivní či negativní hodnocení.  Tento výzkum ukazuje, jak naše mysl mnohdy automaticky spojuje tyto kategorie. Češi tak mnohem častěji spojovali figuranty tmavé pleti se slovy „zlý“, „špatný“. Podle psychologů se tím ukazují „implicitní rasové postoje“.

Výsledky výzkumu ukázaly, že nejvíce negativní hodnocení měli Češi, poté Litevci, Bělorusové a Ukrajinci. Nejvíce tolerantní jsou podle testu západoevropské země, například Irsko a Belgie. Překvapením výzkumu je zejména to, že lidé, kteří sami sebe označovali za tolerantní, prokazovali v testu známky rasismu. To si výzkumníci vysvětlují tím, že reakce na tváře je okamžitá a vzniká v hlubokém povědomí, nemůžeme ji tedy příliš ovlivnit, je dána výchovou i kulturním prostředí.

Z hlediska toho, že výzkum probíhal na internetu a v angličtině, účastnili se jej spíše mladší lidé, než je věkový průměr v jednotlivých zemích. Výzkumníci proto předpokládají, že rasistů bude pravděpodobně více. Test byl tvořen tak, aby eliminoval možnost ovlivnění výsledků (theconversation.com).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner