Jsou křesťanské hodnoty jen laciné politické gesto? Jak pro koho

Jan Bartošek (KDU-ČSL) (Jan Bartošek/se svolením KDU-ČSL)

Jan Bartošek (KDU-ČSL) | FOTO: Jan Bartošek/se svolením KDU-ČSL

Říká se, že pokud má někdo potřebu pořád dokola všechny přesvědčovat, že vždy mluví pravdu, tak pravděpodobně něco skrývá. Nebo dokonce lže. Na tuto poučku si vzpomenu pokaždé, když někteří politici začnou před volbami horlivě šermovat křesťanskými hodnotami.

Do říjnových voleb zbývají už jen dny a politické kampaně míří do finále. S tím souvisí i to, že v posledních týdnech mají křesťanských hodnot plná ústa hlavně ti, kteří si je populisticky vybrali jako lákavé téma a slovní spojení s vůní příslibů. Možná i vás překvapilo, z koho se před volbami stal příkladný křesťan.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Proč se mnozí politici odvolávají právě na křesťanství? Experti přes marketing a komunikaci jim zřejmě poradili, že skrze toto téma mohou oslovit konzervativně laděné voliče. A protože se každý hlas počítá, je třeba křesťanské hodnoty zmínit všude, kde to jen jde. Co na tom, že jejich slova a skutky mají s křesťanstvím pramálo společného.

Křesťanské hodnoty jako služba lidem

Pro mě jsou křesťanské hodnoty především celoživotním závazkem a hnací motorem k tomu, abych politiku vnímal jako službu společnosti, komunitě a lidem. Myslím si, že „soutěžit“ před volbami o to, kdo více, lépe a hlasitěji hájí hodnoty křesťanství, je absurdní. Někteří extrémně ladění politici to ale evidentně vidí jinak. V tomto ohledu považuji za důležité ono biblické „poznáte je po ovoci“.

Pokud se za ovocem skrývají prázdná slova, líbivé výroky v médiích a posty na sociálních sítích, neustálé rozdmýchávání svárů, dělení společnosti, neschopnost dialogu nebo plošné rozšiřování předsudků vůči různým skupinám lidí, jsem přesvědčen, že takové ovoce rozhodně není dobré a přínosné.

A naopak – když daný politik opravdu usiluje o dobro všech férových lidí žijících v dané komunitě, o vítězství pravdy nad lží, o funkční dialog mezi lidmi s odlišnými názory, o ochranu slabších nebo o vládu práva a spravedlnosti pro všechny občany, je jeho ovoce dobré a přínosné.

Eric Drooker

Volte podle skutků, ne podle vznešených proklamací

Volit je proto třeba podle reálných skutků a také podle služby, kterou daný politik ve společnosti dělá. Naše společnost nepotřebuje, aby stát vedli další manažeři, skvělí rétoři nebo hvězdy marketingu. Potřebujeme poctivé hospodáře a srdcaře, kteří myslí na další generace, jsou ochotni naslouchat lidem s odlišným názorem a politika pro ně není jen zdrojem peněz, moci, slávy nebo ukojení přebujelého ega.

Sám nemám potřebu za každou větou dodávat, že křesťanské hodnoty jsou pro mě vším. Věřím víc v činy než slova, a proto se v duchu těchto hodnot jednoduše snažím chovat celý život. A když se mě pak někdo na křesťanství zeptá, nedělá mi problém vyjmenovat konkrétní práci, kterou jsem v duchu křesťanských hodnot odvedl. A to podle mě není prázdné politické gesto.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]