Při pohledu na politickou scénu, domácí i zahraniční, mnoho lidí napadne, že politici snad nejsou „normální“. O některých se soudí, že jsou „rození psychopati“. Populární podezření je natolik silné, že se vědci tímto problémem zabývali. Co zjistili?
Za znaky psychopata, když to zjednodušíme, se považuje to, že je bezcitný, manipulativní, vykořisťovatelský, bezohledný a chytrý. Řeklo by se, že pro politika jsou to velmi výhodné vlastnosti, a někteří jedinci se tak ve svém chování i projevují. Jak je to ale při bližším pohledu?
John Elder na Thenewdaily.com.au popisuje pokus, který provedl oxfordský psycholog Kevin Dutton. Ten seřadil řadu politických vůdců podle psychopatických rysů pomocí standardního psychometrického nástroje „Psychopathic Personality Inventory – Revised“.
Kevin Dutton tvrdí, že podle něj se Donald Trump umístil nad Adolfem Hitlerem, ale o něco málo zaostal za Idim Aminem, Saddámem Husajnem a Jindřichem VIII. Hillary Clintonová se podle něj umístila mezi Napoleonem a Neronem.
Nakonec doktor Dutton dospěl k závěru, že „nádech psychopatie“ u našich vůdců není nutně zas tak špatný. Dává jim nástroje, které potřebují k tomu, aby své voliče provedli náročnými časy.
„Nick Haslam je profesorem psychologie na Melbournské univerzitě. Podle něj vědci dříve tvrdili, že psychopati jsou samostatnou skupinou zlovolných lidí, oddělenou od nás ostatních – ale obecně se uznává, že psychopatie se nachází na kontinuu. ‚Každý člověk má sociální inteligenci, což znamená, že má schopnost manipulovat s ostatními a využívat je,‘ řekl profesor Haslam deníku The New Daily.“
Jakmile přestala být psychopatie chápána ve smyslu bezohledné kriminality, „přetvořila se v představu úspěšného psychopata“ – lidí, kteří využívají svých psychopatických rysů k prosperitě v politickém a korporátním světě.
„Profesor Haslam uvedl, že někteří politici mohou vykazovat vyšší psychopatické rysy, jiní nikoli. Domnívá se však, že velká část jejich špatného, dokonce morálně závadného chování odráží povahu této práce, která vyžaduje a odměňuje vypočítavost, manipulaci a uplatňování holé moci. Toto chování pak mylně považujeme za jejich vnitřní povahu.
‚To je jedno z klíčových poselství sociální psychologie: příliš rychle přisuzujeme chování lidem jejich dispozicím a příliš pomalu je přisuzujeme okolnostem, v nichž se nacházejí.‘“
Ohledně rychlých soudů je zajímavé zjištění, že můžete být plnohodnotným psychopatem a ani o tom nevíte.
„V říjnu 2005 zkoumal neurovědec James Fallon v rámci výzkumného projektu na Kalifornské univerzitě v Irvine snímky mozku sériových vrahů. Zároveň prováděl studii o Alzheimerově chorobě, která zahrnovala i snímky jeho vlastního mozku – a odpovídala nízké aktivitě v oblastech čelních a spánkových laloků spojených s empatií, morálkou a sebeovládáním.
Řekl: ‚Nikdy jsem nikoho nezabil ani neznásilnil. Takže první, co mě napadlo, bylo, že… tyto oblasti mozku neodrážejí psychopatii ani vražedné chování.‘ Genetické testy na agresivní chování však potvrdily pravdu: v jeho rodinné linii bylo sedm údajných vrahů.
A skutečně, sám věděl, že jeho motivací je moc a manipulace s druhými. Členové rodiny také uváděli, že mu chybí empatie. Svou relativní neškodnost přičítal tomu, že byl v dětství milován a chráněn. Profesor Fallon uvedl, že se nyní snaží být starostlivější a vnímavější k pocitům druhých.
Jak však řekl časopisu Smithsonian: ‚Nedělám to proto, že bych byl najednou hodný, dělám to z hrdosti – protože chci všem i sobě ukázat, že to zvládnu.‘“