Stíhací bombardéry Su-34 a řízené letecké bomby jsou hlavní výhodou Ruska na frontě. Rusové je budou využívat, dokud budou mít příležitost. V rozhovoru pro Radio NV to řekl vojenský expert a vedoucí Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci Serhij Kuzan. O tuto výhodu by ale ruské síly mohly brzy přijít. Dlouho očekávaná dodávka letounů F-16 na ukrajinská bojiště se blíží.
„Jsou si dobře vědomi, že mají málo času a že tyto Su-34, tyto řízené bomby, jsou jejich hlavní výhodou nad našimi obrannými silami podél celé frontové linie. Takže tuto výhodu budou využívat tak dlouho, dokud jim to okolnosti dovolí,“ vysvětlil Serhij Kuzan.
O tuto výhodu podle něj ale můžou ruské síly přijít, až Ukrajina dostane letouny F-16 s raketami dlouhého doletu. Ukrajina ale navíc bude potřebovat i další odpalovací zařízení Patriot a rakety, aby jimi byla nasycena frontová linie.
„Měli bychom mít alespoň deset dalších odpalovacích zařízení. Jednoduše bychom vyrovnali ruskou leteckou převahu. Rusové by prostě už nemohli používat své Su-34,“ dodal expert s tím, že na frontu bude mít dopad i zničení ruského letounu včasné výstrahy A-50.
„Několik letů Su-34 bylo okamžitě zničeno. Počet vzletů okamžitě klesl ze 150 na 60. Je zřejmé, že tento letoun dálkového radarového sledování hrál klíčovou roli při monitorování celé frontové linie. V souladu s tím tyto bombardéry Su-34 a stíhačky Su-35 využívaly informace z těchto průzkumných letounů. Ztratit každý z těchto letounů znamená ztratit oči ruského letectva,“ prohlásil Serhij Kuzan.
Kyjev k dodávkám letounů F-16 vyráběných americkou zbrojovkou Lockheed Martin vyzývá spojence prakticky od začátku ruské invaze v únoru 2022. Od moderních západních stíhaček si slibuje, že překonají ruskou převahu ve vzduchu, která byla jedním z faktorů brzdících postup loňské ukrajinské protiofenzivy.
Po mnoha měsících žádostí se loni v listopadu v Rumunsku otevřelo nové středisko pro výcvik na letouny F-16, kde se mohou cvičit také ukrajinští piloti a pozemní personál. Letouny pro výcvikové středisko poskytne Nizozemsko a experty pro výcvik pilotů a pozemního personálu výrobce.
Na začátku loňského února přislíbilo Nizozemsko, že Ukrajině dodá dalších šest stíhaček F-16, celkem jich chce dodat 24. Nizozemsko loni dodávky moderních stíhaček oznámilo společně s Dánskem, přičemž avizovalo, že na Ukrajinu se dostanou v letošním roce.
„Nizozemské ministerstvo obrany připravuje šest dodatečných stíhaček F-16 pro dodání na Ukrajinu. Vzdušná převaha Ukrajiny je klíčová pro odpověď na ruskou agresi,“ napsala na sociální síti X ministryně obrany Kajsa Ollongrenová. Stejně jako Nizozemsko a Dánsko se k dodání stíhaček zavázalo i Norsko a Belgie.
Americké stíhačky F-16 by se už brzy mohly objevit na Ukrajině. Po jednání Kontaktní obranné skupiny pro Ukrajinu v Bruselu to řekl šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Otázka poskytnutí stíhaček F-16 je podle něj již vyřešena.