Jste špatný člověk a podvodník, odepsala důchodkyně Babišovi na jeho „osobní dopis“

Andrej Babiš (Veronika Kučíková / se svolením autorky)

Andrej Babiš | FOTO: Veronika Kučíková / se svolením autorky

Před volbami se v mnoha a mnoha schránkách českých občanů ocitl takový trochu zvláštní dopis. „Od Andreje Babiše. Osobní a důležité,“ stálo na obálce. Kdo ji otevřel a začal číst, zjistil, že mu premiér servíruje poněkud nevábnou směsici nesmyslné sebechvály a strašení vším možným, od Bruselu po migranty. Penzistka z Moravy se rozhodla na dopis odpovědět. A servítky si rozhodně nebrala.

V dopise, který přistál ve schránce milionů Čechů, Babišovi píáristé, tvářící se, jako že píše šéf osobně, například uvádějí: I když naši političtí konkurenti slibují všechno možné, ve skutečnosti mají jediný cíl. Zbavit se Babiše. Za cenu odevzdání naší suverenity Bruselu. Za cenu zničení našeho průmyslu… A jak je ve veřejných projevech Andreje Babiše obvyklé, i tady jedna lež stíhá druhou.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Žádná z kandidujících stran si samozřejmě nepřeje nikomu odevzdávat naši národní suverenitu. Na primitivní heslo „Fuj Brusel“ ovšem lidé nepříliš rozumově obdaření (nebo zcela neorientovaní v politice) rádi slyší. Tvrzení, že si Babišova politická konkurence přeje zničit průmysl, je pak už zcela mimo hranice jakékoli reality. Je to asi tak odpovídající skutečnosti jako hláška z kolujícího fotovtipu na motivy Forresta Gumpa, že Piráti chtějí zakázat bonboniéry. Výkřiky cílícími na „první signální“ dopis pokračuje: Nevpustíme k nám ani jednoho ilegálního migranta. Nechceme muslimskou Evropu bez hranic a nevítáme uprchlíky. Jako by snad někdo něco podobného chtěl, či dokonce prosazoval…

V tom dopise je zkrátka všechno. Zlá EU – jejíž peníze však panu premiérovi nesmrdí. Ba dokonce mu voní tak neodolatelně, že si je, podle názoru Policie České republiky, Evropského parlamentu i auditorů Evropské komise, ve velkém přihrává neprávem. Jsou tu samozřejmě obávaní migranti a osvědčený systém „vyděsit a obratem se nabídnout coby zachránce“.

A dočteme se i tohle: Jsme jediní, kteří mají konkrétní výsledky. Výsledky, které vidíte v každodenním životě. A přestože je to jistě míněno úplně jinak, tady by se určitě souhlasit dalo. Desetitisíce zbytečně zemřelých na covid, totální chaos na ministerstvu zdravotnictví, kde se ministři střídali jako figurky na Orloji, předražené nákupy ochranných pomůcek, obří zadlužení země, rozvrácené veřejné finance, nesmyslné rozhazování a uplácení cílových skupin voličstva… a tak dále. ANO, prosím, tyhle výsledky skutečně vidíme.

Stejně jako ty, které nejdou za celou vládou, ale jen za osobou Andreje Babiše. „Konkrétní výsledky“ zde představuje například trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, ve které ho policie navrhuje obžalovat a postavit před soud, dosud probíhající vyšetřování podivné reklamy na Čapím hnízdě budící podezření z daňového úniku, kauza zavlečení syna Andreje mladšího na Krym… a tak dále. A teď aktuálně fakt, že Babiš půjčoval sám sobě stovky milionů přes offshorové společnosti v daňových rájích, jejichž prostřednictvím nakupoval luxusní nemovitosti ve Francii či na Floridě a nějak je „pozapomněl“ uvést do svého majetkového přiznání. Neodpověděl ani na otázku, proč vlastně tento komplikovaný způsob nákupu zvolil a jaký byl původ peněz, které použil. Ano, přesně jak píše ve svém „dopise“ – toto všechno skutečně vidíme.

Eric Drooker

Nebyl by to ale dopis od Babiše, kdyby v něm chyběla sebechvála o zvyšování důchodů – kterým si ovšem koupil jen ty penzisty, kteří si nedokážou spočítat, jak moc jim z bombasticky vychvalovaného „krajíce“ ukrajují zvyšující se ceny. Dopis pak končí volebním pokřikem o „roztrhání těla“. Možná že v inspiraci tímto sloganem (a ve spravedlivém rozhořčení) někteří roztrhali namístě celý dopis. Jedenaosmdesátiletá důchodkyně Olga Havlíčková to ale neudělala. Místo toho se rozhodla panu zatímještěpremiérovi odpovědět.

„Pane Andreji Babiši, trestně stíhaný premiére!“ napsala. „Reaguji na Vámi zaslaný osobní dopis. Nikdy jsem Vám svůj hlas nedala a ani tentokrát nedám. Povím Vám proč. Nevěřím Vám, za dobu vašeho osmiletého působení již v druhé vládě jste mě přesvědčil, že jste špatný člověk, lžete a podvádíte důvěřivé spoluobčany. Přisvojujete si cizí zásluhy a Vaše hnutí je sekta stejných podvodníků. Nikdo slušný už po osmi letech existence v hnutí ANO 2011 nezůstal. Nebudu připomínat všechny vaše vládní přešlapy a podvody. Sám o nich musíte vědět! Proto já i můj partner děláme vše pro to, abyste se už premiérem nestal, abyste z politiky odešel a vaše kauzy nechť vyřeší orgány k tomu určené. – Olga Havlíčková, důchodkyně.“

V tuto chvíli zatím nevíme jistě, jestli Babiš bude nadále předsedou vlády, pokud nějakou sestaví. A nevíme ani, zda bude pokračovat v natáčení Čaulidí, i kdyby už v nich vystupoval jen jako opoziční poslanec z Průhonic. Co ale jistě víme, je, že podobnými dopisy myslících a kriticky naladěných seniorů se rozhodně nikde chlubit nebude.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]