Trestně stíhaný premiér Andrej Babiš žije v představě, že proti němu existuje rozsáhlé spiknutí. Na něm se podílejí už všichni, na které si vzpomenete. Média, opozice (Kalousek), europoslanci a také vyšetřovatelé OLAFu.
Teď se k tomu v rozhovoru pro Hospodářské noviny vyslovil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Dostal otázku: „OLAF ve svém vyšetřování došel k závěru, že český premiér Andrej Babiš je podezřelý z podvodu s evropskými penězi. Babiš tvrdí, že OLAF je součástí spiknutí proti němu a že jeho kroky jsou politicky motivovány. Co říkáte na to, že premiér takto mluví o vyšetřovacím orgánu Evropské komise?“
Juncker odpověděl dost jasně: „To přijatelné skutečně není a hlavně to není pravda. OLAF občas za to či ono kritizuje i komisi. Já na něj ale nikdy neútočím, protože je naprosto nezávislý. Jeho úkolem je kontrola a ta se týká i komise. Pokud by ji kritizoval, řekl bych snad, že je to proti Evropě a že se dostal pod vliv cizích mocností, které se snaží zničit EU? Ne. V tomto českém případě jsme se rozhodli pozastavit čerpání evropských peněz firmami, kterých se týká vyšetřování. Celý případ bude objasněn na základě pravidel, která máme.“
To bude zase velká nespokojenost. ale chápeme to. Junkcer řekl, „na základě pravidel, která máme“. Babiš je zvyklý, že si sám určuje pravidla, podle kterých by s s ním mělo jednat. Jenže takhle vyspělý svět nefunguje. To ho právě znepokojuje, že je tu někdo, koho nemůže převálcovat svými penězi, koupenými médii a nátlakem.
Tak aspoň vidíme, k čemu jsou některými lidmi proklínané evropské instituce dobré. Samo o sobě to samozřejmě stačit nebude, pokud nebude trestně stíhaný premiér čelit tlaku i doma. Policie se mu zatím v tomto případě nepodvolila, stejně jako opoziční demokratické strany, zbytek svobodných médií a občnská společnost. Státní zástupce teď musí prokázat svou nezávislost. Cesta ze současné zemanovsko-babišovské bažiny bude náročná a dlouhá, ale jiná přijatelná není.