Jurečka a další politici se pustili do návrhu ČSSD na zavedení bankovní daně

Česká televize

Ministr zemědělství Marian Jurečka | FOTO: Česká televize

Premiér Bohuslav Sobotka dnes na tiskové konferenci sociální demokracie informoval o návrhu, který chce zavést zvláštní bankovní daň. Ta počítá se zavedením čtyř sazeb podle výše aktivit bank. Nejvyšší sazba by měla být 0,3 procenta a byla by pro banky s aktivy nad 300 miliard korun. Nejnižší sazba by činila 0,05 procenta a vztahovala by se na banky s aktivy do 50 miliard korun.

Proti tomuto návrhu návrhu se ostře vyjádřila řada politiků včetně poslance KDU-ČSL a ministra zemědělství Mariana Jurečky.

„Na první pohled se může zdát logické, že když má někdo velké zisky, tak ho více zdaníme. Na druhou stranu logické je také to, že když někdo koupil české banky, tak je nekupoval jako charitu, ale kvůli zisku. My můžeme všechny zahraniční ziskové podniky extra zdanit, jenomže tím si do budoucna zavřeme příchod všech nových investic. Všichni zde investují kvůli zisku. ČR přitom potřebuje investice a chce investice, proto také založila třeba Czech Invest,“ uvedl Jurečka na svém facebooku.

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska je tento návrh od sociální demokracie legitimní, neboť vychází z jejich programu. „My jsme přesvědčeni, že vyšší daňová zátěž se promítne do bankovních produktů. Bude to znamenat dražší služby pro české občany. Obzvlášť to zasáhne drobné podnikatele. Je to další krok, který nemůže sloužit ekonomickému rozvoji a férovým rovným podmínkám pro všechny. Zcela určitě to nepodpoříme. Pokud máme zájem, aby zisky neodtékaly z České republiky, vytvořme atraktivní investiční prostředí pro rozvoj finančních služeb, pro investiční fondy. Peníze pak budou investovány v České republice. Představa, že když více daňově zatížím banky, že na tom vydělám, nevydělám. Zaplatí to lidé,“ uvedl Kalousek.

Předseda ODS Petra Fiala je toho názoru, že je potřeba naopak daňový systém zjednodušit a stabilizovat. „Tři roky neustálých daňových změn ČSSD evidentně nestačily a už plánuje změny další. Český daňový systém však potřebuje pravý opak – více zjednodušení a hlavně stability. Místo zavádění nových daní zrušme ty zbytečné a snižme a zjednodušme DPH ze tří na dvě sazby. Postupně a v rozumné míře také snižme odvody na sociální a zdravotní pojištění – prospěje to jak pracovnímu trhu, tak podnikům a hlavně zaměstnancům. To jsou návrhy moderní daňové politiky. Plány ČSSD jdou ale úplně opačným směrem. Ještě více chce danit úspěšné, odrazovat lidi od práce a dál komplikovat daňový systém. Pro Českou republiku jsou návrhy ČSSD škodlivé,“ uvedl předseda Fiala v tiskové zprávě.

„ODS odmítá prohloubení existující progrese v našem daňovém systému. Na rozdíl od ČSSD nechceme trestat aktivitu a úspěch občanů a firem, a podbízet se tak voličům sázkou na závist. Návrhy na zavedení sektorových daní jsou pak úplnou šíleností. Jejich schválení by odradilo potenciální investory od investic v ČR a především by sektorová daň vedla ke zdražení produktů a služeb, jako jsou energie či bankovní služby, pro konečné spotřebitele. ČSSD prokázala, že je myšlenkově uvězněna v nemoderním socialismu pro minulé století,“ dodal k tiskové zprávě ODS ekonomický expert občanských demokratů Jan Skopeček .

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner