Marian Jurečka: Andrej Babiš nemá s kým a o čem jednat. Jen se sám ztrapní

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (ČTK)

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka | FOTO: ČTK

Demokratické koalice obsadí díky úspěchu ve volbách většinu v Poslanecké sněmovně a Petr Fiala míří na post premiéra. Zatím ale veřejnost neví, jak se k výsledku voleb postaví Miloš Zeman. Je tu řada otázek co bude dál. Jak se chce koalice SPOLU dohodnout s prezidentem? Kdo bude předsedou poslanecké sněmovny? K těmto tématům poskytl deníku FORUM 24 rozhovor šéf KDU-ČSL a jeden ze tří lídrů koalice SPOLU Marian Jurečka.

Piráti a STAN v první polovině roku v průzkumech vedli. Co podle vás nakonec rozhodlo a díky čemu jste nakonec vyhráli vy?

Zhruba od konce dubna jsme v našich interních průzkumech viděli, že rosteme. Sledovali jsme, co nám lidé vyčítali, pracovali jsme na kampani. Když to shrnu, vedli jsme jasnou kampaň a vše jsme si odpracovali. My tři předsedové koaličních stran jsme dokázali i v těžkých momentech vydržet spolu. Lidé to ocenili a viděli, že to funguje. Důležitá je role Petra Fialy. To, co mu vyčítali, se ukázalo jako výhoda. V debatách byl viděn jeho nadhled. Bylo dobře, že nenaskakoval na hnojištní úroveň Andreje Babiše.

Vidíte svoji roli v příští vládě na ministerstvu zemědělství?

Určitě by to bylo logické, ale zatím je předčasné o tom mluvit.

Podle posledních informací se Andrej Babiš vypraví do Lán dnes dopoledne, nicméně schůzka se podle Andreje Babiše údajně netýká výsledku voleb. Povolební jednání prý začne až ve středu.

Jsem překvapen, čekal bych, že budeme s prezidentem jednat během pondělí nebo úterý, ale dobře, začneme ve středu.

Andrej Babiš na své tiskové konferenci sdělil, že pokud ho prezident pověří sestavováním vlády, což se asi stane, tak začne jednat nejprve s koalicí SPOLU. Jak to vidíte? Bude to jednání rychlé?

To je naprosto zbytečné. Já být Babišem, tak to pověření odmítnu. Andrej Babiš nemá s kým a o čem jednat. Bude to ztráta času. Bude to jeho ostuda.

Je podle vás prezident v kondici, aby mohl vést povolební jednání?

My nepotřebujeme prezidenta, který by musel sedět hodiny u jednání. Potřebujeme prezidenta, který bude ctít ústavu České republiky a pověří Petra Fialu, aby jako budoucí premiér sestavil vládu.

Máte kandidáta na předsedu sněmovny?

Zatím ne. Bude to předmětem dalších jednání.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]