Jurečka chce Hladíka ministrem. Nevidím skutečnosti, které by tomu bránily, říká šéf lidovců

Petr Hladík (KDU-ČSL) (ČTK / Šálek Václav)

Petr Hladík (KDU-ČSL) | FOTO: ČTK / Šálek Václav

Předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka se chystá příští týden požádat premiéra Petra Fialu (ODS), aby hlavě státu předložil návrh na jmenování Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí. Podle Jurečky se neobjevily závažné skutečnosti, které by směřovaly k Hladíkovu obvinění, a kandidát na šéfa resortu životního prostředí se v brzké době s prezidentem Milošem Zemanem setká. Jurečka to dnes řekl novinářům. Hladík ČTK řekl, že žádnou schůzku s prezidentem zatím domluvenou nemá. Zopakoval, že nic špatného neudělal a celou situaci se snažil vysvětlit.

Místopředseda vládních lidovců a bývalý náměstek brněnské primátorky Hladík je lidoveckým kandidátem na ministra životního prostředí po odchodu Anny Hubáčkové z čela úřadu. V říjnu policie zasahovala i v jeho kanceláři, a to kvůli kauze přidělování městských bytů. Hladík několikrát zopakoval, že s policisty spolupracoval a není z ničeho obviněn.

()

Podle Jurečky, který ministerstvo životního prostředí dočasně řídí, měl Hladík několik týdnů na objasnění. Závažné skutečnosti, které by vedly k jeho obvinění, se podle šéfa lidovců neobjevily. „Nevidím žádné další skutečnosti, které by měly směřovat k tomu, že by Petr Hladík neměl být ministrem životního prostředí,“ uvedl Jurečka. Dodal, že by tak měla platit koaliční smlouva a lidoveckého kandidáta by pak měl premiér podle ústavy navrhnout prezidentovi ke jmenování. „Počítám, že by tyto věci měly proběhnout v příštím týdnu, že bych potom oficiálně dal žádost panu premiérovi,“ řekl šéf lidovců. Uvedl také, že se prezident „v brzké době“ s Hladíkem setká. Termín neupřesnil.

Jurečka zopakoval, že podle něj podání vysvětlení či součinnost s policií není důvod k odchodu z politického života. „Pokud by nastala nějaká situace, která by znamenala například obvinění Petra Hladika, tak samozřejmě to by už znamenalo úplně jinou situaci,“ řekl šéf vládních lidovců. Dodal, že nemá informace o tom, že by Hladík měl být v pozici obviněného.

Hladík dnes ČTK řekl, že ho policie od podání vysvětlení nekontaktovala a nemá žádné informace. „Nic špatného jsem neprovedl. Poskytl jsem ohledně toho 18 rozhovorů a každý si může mé vysvětlení najít na webu nebo v médiích. Snažím se dělat politiku otevřeně, takže jsem tak přistoupil i k této záležitosti,“ uvedl Hladík. Nečekal, že by se mohl ocitnout v podobné situaci. „Pro mou rodinu jsou to těžké chvíle. Na druhou stranu mám svědomí čisté,“ dodal Hladík.

Podle serveru iDNES.cz policie Hladíka podezírá, že ovlivňoval privatizace domů v Brně. Policisté prověřují podezření, že byl jedním z politiků, kteří okolo podnikatele Michala Horkého pomáhali privatizace domů prosadit v zastupitelstvech, napsal server. Na twitteru Hladík už dříve uvedl, že prohlídka jeho kanceláře by se neuskutečnila, pokud by nebyl prvním náměstkem primátorky. Doplnil, že v případě, že by vyjednávání o koalici bylo rychlejší nebo by byl jmenován ministrem, žádná prohlídka jeho kanceláře by se neuskutečnila. Při raziích kvůli městským bytům vyslechla policie 30 lidí, udělala 28 domovních prohlídek či prohlídek jiných prostor.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články