Jurečka chce situaci se sponzory STAN řešit. Farského jednání mu nepřijde v pořádku

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. (KDU-ČSL)

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. | FOTO: KDU-ČSL

Nejasnosti kolem financování hnutí Starostové a nezávislí jsou stále předmětem zájmu. Podle Mariana Jurečky je důležité, aby si koaliční partner SPOLU vyřešil interní problém primárně sám. Na předsedu STAN Víta Rakušana ministr práce a sociálních věcí prý tlačí, ale více udělat nemůže.

Jurečka se k situaci kolem několika problematických událostí, které se v posledních týdnech udály kolem Starostů a nezávislých, vyjádřil v pořadu Partie na televizi Prima. Jedná se především o informace Babišova deníku Mladá fronta DNES, podle nějž byla jedna z vládních stran sponzorována kyperskými firmami, popřípadě osobami, které mají problémy se zákonem.

()

„Požádali jsme, aby se pan Rakušan zabýval otázkou financování STAN. Slibuje, že projdou veškeré dary, a pokud najdou nějaké nejasnosti, připraví se na jejich vrácení. Ano, ať je tady přísnost k vládě, to je v pořádku. Na předsedu STAN jsem apeloval, ať to vyřeší, tlačím na něj, ale víc udělat nemohu,“ řekl Jurečka s tím, že chápe, proč veřejnost některé informace okolo Starostů zneklidňují. Zároveň připomněl různá podezření z machinací, která provázela bývalého premiéra Babiše.

Na to reagoval druhý host diskuzního pořadu Michal Šmarda. „Bylo potřeba hlídat trestní stíhání ANO a teď je potřeba hlídat tuto vládu. Je otázka, jak financování STAN zvládne strana vyřešit,“ řekl předseda ČSSD. Právě sociální demokraté ovšem byli v minulé vládě koaličním partnerem hnutí ANO a na Babišovy problémy nijak nereagovali. 

Dalším tématem, které je spojeno s hnutím STAN, je i cesta Jana Farského do USA, kde získal stipendium. Předseda poslaneckého klubu Starostů rezignoval na tuto funkci, poslanecký mandát si ovšem nechává. Přitom se na osm měsíců má přesunout do Spojených států. Na důležitá hlasování se bude do České republiky vracet.

„S těmi, kteří to vnímají kriticky, souhlasím. Je to především záležitost STAN. Předseda strany ale nemá právo vzít poslanci mandát, je to jeho rozhodnutí,“ řekl Jurečka v Partii. „Nepřijde mi to v pořádku. Když byl v žádosti o stipendium, měl to svým voličům říct. Politik, který kandiduje, do toho musí jít naplno,“ dodal. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]